| yannismario a întrebat:

Buna am si eu o intrebare am plecat de acasa si acum locuiesc cu prietenul meuim varsta de 25 ani am 16 ani ce imi poate face politia mie si prietenului meu va rog vreau un raspunz urgent si adevarat pentru ca am vazut multe raspunsuri si nu stiu ca sa mai cred...

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu va poate face nimic fara o hotarare judecatoreasca de reintoarcere la domiciliul parintilor, hotarare pe care trebuie sa o obtina parintii in urma unui proces civil.
La un eventual proces s-ar tine seama, in principal, de parerea ta si de conditiile pe care le ai.

| darrio2007 a răspuns:

Esti minora.Pacat de tineretea ta.Ti-a sucit mintile.Curand se va plictisi de tine.Va ravni din nou la altceva mai tanar.Vad ca ii plac trufandalele. Daca iti mai face si un copil ai dat-o in fericire.

| MarianWLF a răspuns:

Pai tie nu iti face nimic politia dar prietenul tau poate fi bagat la corupere de minori, parintii tai pot primii o amenda nu prea draguta, deci nu vei fi intr-o situatie prea placuta, ar trebuie sa stepti pana la 18 ani dupa poti face ce vrei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia poate sa te ia cu forta si sa te duca acasa la parinti. dar mai bine ar fi sa nu te ia, sa vezi singura in ce rahat te ai bagat la 16 ani.

| doreal a răspuns:

Nu vei pati nimic, pe moment, doar daca parintii sunt impotriva voastra si il poate denunta pe iubitul tau, asa am o cunostinta care locuieste cu cineva (minora) dar se iubesc, cand va avea 18 ani se vor casatori si asta e, dar macar daca locuiesti cu el sa fie ceva serios, nu doar sa se distreze.

| yannismario explică (pentru doreal):

Da chiar e ceva serios acasa nu vreau sa ma intorc il iubesc fff mult dar mi-e frica pentru ca am vazut multe multi mi au spus ca nu o sa pateasca nimic alti mi au zis ca o sa pateasca nu stiu ce sa mai cred te rog da mi un sfat zi mi ce pot face sa scapam de politie

| doreal a răspuns:

Pai el te iubeste, vrea ceva serios cu tine

| xhanriettee03 a răspuns:

Sincer, nu e bine ce ai făcut, şti de ce?
când o să creşti o să realizezi că vrei să mai fii copil şi vrei să mai stai acasă cu mami şi tati, nici măcar nu eşti majoră
şi poliţia cine ştie ce vrea să facă?
nu o lua drept supărare dar du-te înapoi acasă, părinţii o să se îngrijoreze, cu ce au greşit de ai plecat? of. doamne!