| passenger a întrebat:

Azi eram intr-o cafenea destul de cunoscuta si am vrut sa comand un cocktail numit "Sweet Dreams". Eu facand british-ul am accent britanic cand vorbesc in engleza...
Cand domnisoara care lua comenzile a venit la masa mea am zis:
eu : Va rog frumos un Sweet Dreams (folosind accentul)
ea se uita ciudat la mine si ma intreaba : Poftim?
eu : Un Sweet Dreams va rog straight face (tot folosind accentul)
ea : Aaa un Sweet Dreams (fara accent)
eu : Da, exact.
Este rusinos faptul ca folosesc accentul britanic intr-un loc public? straight face
Adica nu stiu, poate este ciudat acest accent, sau poate unii chiar n-au facut engleza si nu inteleg ce zici...

7 răspunsuri:
| Sookie_6197 a răspuns:

Nu inteleg de ce ai comandat in engleza. Ma poti lamuri?

| zzzzz a răspuns:

Nu e rusinos sa folosesti accentul britanic intr-un loc public. E rusinos faptul ca tu confuzi facebook-ul cu TPU.

| cristina_6311 a răspuns:

Nu trebuie sa te rusinezi si daca ceilalti nu inteleg accentul ai putea sa vb fara el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce? A inteles pana la urma si gata.Tu de impiedici de toate marunteniile?happy
Nu e rusine sa pronunti minunat un nume.Numele meu se pronunta groaznic de fiecare data si sunt recunoscatoare sa mi se pronunte corect.Este rusine sa furi si sa minti, dar asta chiar iti prieste.Si ce daca era mai,,tolomaca,,?

Apropo, a fost buna bautura, ca ma duc sa-mi comand si eu!smug

| maryy a răspuns:

Buna.Mai se intampla sa intampini si persoane care nu au cunostinte de limba engleza, sau poate nu se descurca cu accentul.E chiar foarte bine ca ai accent specific limbii engleze.Nu are de ce sa fie ciudat acest lucru absolut deloc, chiar trebuie sa te mandresti cu acest lucru.Nu multe persoane stiu o limba straina sau au un accent potrivit.Have a nice day!(cu accent)winking

| maryy a răspuns:

Sookie,a comandat un cocktail numit Sweet Dreams, adica Visuri Dulci.

| Crivi a răspuns:

Oo yesss are accentlaughing