| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare care ma framanta foarte tare: ultimele trei dati, ciclul meu menstrual a durat 20 de zile in loc de 28, ceea ce mi se pare cam putin. Intrebarea este: urmatoarea menstruatie va veni normal, la interval de 28 de zile sau tot la 20? Mentionez ca nu am avut niciodata menstruatie regulata, mereu e la intervale diferite, dar acum observ ca de la o vreme vine numai asa. Va rog sa dati raspunsuri serioase, nu la misto. Am nevoie sa stiu asta cat mai repede, pentru ca urmeaza sa merg la mare si trebuie sa fac un calcul inainte. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. poate ca s-a reglat in asa fel incat de acum perioada ciclului sa fie mai scurta.Nu te ingrijora. e ceva normal.sunt unele persoane care nu au un ciclu regulat.depinde de multe ori si de starile prin care trecem.stres,obosela si alte lucruri.nu cred ca ai de ce sa iti faci griji decat daca apar si alte probleme.gen dureri.sau chiar lipsa ciclului. dar daca vrei sa fi mai linistita ai putea adresa aceste intrebari la un cabinet de ginecologie. te pup:*ai grija de tine

| claudiea79 a răspuns:

Eu am ciclu de la 9 ani acum am 32 si nu este regulat a venit la 14 zile la 12 sau la 28. cind ma enervez si ma cert cu tata se opreste dupa o zi 2 si nu vine o luna si ceva. stressul; curele de slabire; grijile; chimicalele din apa si mincare ne influenteaza. corpul nostru este sensibil ar trebui sa avem in fiecare luna aceeasi cantitate de estrogen si testosteron aceeasi dar este greu. astepta ai rabdare sa iti vina daca nu. te duci la o doctora endocrinolog sa vada daca ar probleme cu tiroida sau mergi la o doctora ginecolog. bafta