| ana10n a întrebat:

am si eu o intrebare " Cu poate cineva sa scape de timiditate "! Pentru ca toate prietenele mele { asa zise prietene } ma ignora mereu, desi eu incerc sa ma apropi mereu de ele! M-am saturat sa fiu data deoparte! De cand aveam 2 ani am fost data la o parte! Si din cauza aceasta, imi petrec cei 11 ani de viata pe care ii am in singuratatea mea... M-ati putea ajuta? Dau funda pentru un raspuns care sa ma ajute

Răspuns Câştigător
| somebody121 a răspuns:

Probabil ca fiind timida ai o parere nu foarte favorabila despre tine, deci ai putea sa iti scrii pe un carnetel toate calitatile tale, complimentele si lucrurile care te fac sa te simti sigura pe tine si sa te uiti la ele si sa ti le reamintesti.Limbajul trupului este si el foarte important, deoarece daca vezi pe cineva pe strada ghebos, uitandu-se in jos, suparat si imbracat neghlijent, nu cred ca iti vei face o parere foarte buna despre el.Deci trebuie sa mergi dreapta,sa te imbracei in haine in care te simti bine,sa zambesti,sa privesti oamenii in ochi, poti exersa acasa niste situatii in care te simti inferioara(o convorbire cu un baiat, etc.), iar mersul, zambetul il poti exersa in oglinda.Succes!