| MariaMichelle a întrebat:

Buna happy.Am si eu o intrebare pentru persoanele care sunt la Facultatea de litere.Pe langa limba si literatura romana este obligatoriu sa-ti alegi o limba straina studiata in liceu sau poti alege orice limba straina pe care o cunosti? Multumesc happy.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

DA! Se poate. Te înscrii (eventual, îți depui dosarul) la profilul română-spaniolă, deci la "română" principal. Acolo, poți opta pentru diverse specializări (spaniolă-română, engleză-română, română-engleză, engleză-franceză etc), dar prima aleasă, dintre cele două, rămâne PRINCIPALA. Poți deveni si profă de română, căt și de spaniolă, engleză etc, în funcție de ce alegi. E foarte frumoasă meseriawinking. Succes.

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De obicei, se optează pentru o limbă străină principală, apoi pentru una secundară, dar ambele sunt obligatorii! Chiar si in facultate ai două opțiuni, te poți înscrie la avansați sau chiar la începători pentru studierea unei limbi străine. Dar una, din cele două, trebuie să fie neapărat (!) principală. De obicei se studiază engleza, franceza, germana. Facultativ, poți studia și altele, printre care și... japoneza. Depinde de facultate!

| MariaMichelle explică (pentru floresdemayo):

Eu vreau la Facultatea de litere din Timisoara.Am citit pe net ca se poate si spaniola. Oricum pe mine nu ma intereseaza limba straina! Eu vreau specialitatea romana, vreau sa devin profesoara de romana! Am inteles ca trebuie sa aleg si o limba straina pe langa romana si eu cel mai bine ma descurc la spaniola.

| MariaMichelle explică (pentru floresdemayo):

Multumesc draga!:*

| floresdemayo a răspuns (pentru MariaMichelle):

DA! Se poate. Te înscrii (eventual, îți depui dosarul) la profilul română-spaniolă, deci la "română" principal. Acolo, poți opta pentru diverse specializări (spaniolă-română, engleză-română, română-engleză, engleză-franceză etc), dar prima aleasă, dintre cele două, rămâne PRINCIPALA. Poți deveni si profă de română, căt și de spaniolă, engleză etc, în funcție de ce alegi. E foarte frumoasă meseriawinking. Succes.