| alinathebest a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. Sunt in clasa a 8-a si imediat trebuie sa intru la liceu dar nu prea m-am hotarat ce liceu, multi prieteni mi-au recomantat sa ma duc la economic.Dar eu nu prea stiu ce faci la economic sau la ce dai bacul daca mergi la economic, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Tweetymrrr a răspuns:

Dar ţie ce ţi'ar place? Poate nu e pentru tine economicul. Decizia o faci tu, chiar dacă "x" ţi'a recomandat ceva. E multă matematică, contabilitate, economie. Depinde şi ce profil îţi alegi, sunt câteva şi acolo, iar în funcţie de el dai bacul.
Succes!

1 răspuns:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Tu nu te du la ce liceu iti spun colegii, du-te la liceul pe care il preferi tu si care te atrage cel mai mult. Daca nu te-ai decis inca, gandeste-te cat de bine inveti si unde ai avea sanse sa intrii.
La clasa a IX-a se face contabilitate, economia intreprinderii, studiul calitatii produselor si serviciilor si elemente de tehnologie generala.
la clasa a X- a se fac:contabilitate, ec. intr., scps,
in clasa a XI -a se trece la ciclul superior, deci se fac module: mark. afacerii, planificare operationala, organizarea resurselor umane, contabilitatea evenimentelor si tranzactiilor economice, realizarea activitatii de birou, si alte module de practica.
in clasa a XII-a tot module: mediul concurential, legislatie in administratie, relatii publice si de protocol, negocierea afacerii si altele care se fac in practica.