| TяαfιcAnTaDєIυβιЯë a întrebat:

Buna kiss

. Am si eu o nelamurire... De ce cantitatea de precipitatii scad spre interiorul continentului[Europa]?!

Nu este tema!`

Fundita puppy dog eyes

Va`m kisskiss

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Explicatia este mai complicata. Iti dau o explicatie in mare (in general). Zona din margine a continentului Europa mai ales in sud si vest este secetoasa. Si zona de centru este secetoasa. Norii vin din oceanul Atlantic si curentii de aer ii aduc din nord si nord-vest. Se descarca pe drum. Curentii marini care circula pe langa partea de sud si sud-vest vin cu aer cald dinspre tropice si nu dau voie norilor sa se descarce prea des. Cand acestia ajung in zona mai rece se condeseaza si dau nastere precipitatiilor (ploaie, burnita, lapovita si ninsoare).