| brokenpromise a întrebat:

Am si eu o problema care deja o cam da in tenelovela.

Sunt cu prietenul meu de 11 luni. Bun, au fost si probleme, certuri, scuze, dar in general a fost bine, tin la el si, in ultima vreme, am ajuns doar sa presupun ca si el tine la mine. Din cauza unor prostii pe care le-a trait in copilarie, e foarte posibil sa fie maniaco-depresiv, de aceea uneori nu-l pot intelege.Imi spune ca acum ma iubeste, apoi ca nu ma iubeste si ca nu vrea sa ma faca sa continui genul asta de relatie, apoi nu ma mai iubeste pentru ca il fac sa sufere, si nu mai stiu eu ce.Ma doare cand imi spune ca-l fac sa sufar si ca asta e motivul pentru care devine indiferent fata de mine, pentru ca asa, zice el, nu-l mai doare. E prea sensibil, il raneste orice, iar eu simt ca o iau razna.Habar nu am ce sa fac ca sa poate sa se simta mai bine, m-am saturat sa stiu ca ma iubeste pe minute, pe zile si ca sunt momente in care nu da doi lei pe mine pentru ca el fac sa sufere, doar ca nu e ca si cand eu sunt cea al naibii si-l fac sa sufere intruna, iar mie nu-mi pasa.La randul meu am suferit si sufar enorm langa el.

Uneori imi doresc sa ma despart de el, am facut-o de cateva ori, dar ma simteam ca si cand il las exact atunci cand ii este mai greu, iar intr-o relatie nu esti alaturi de cel la care tii doar cand este bine, asa ca hotaram sa mai fiu cu el in continuare.

Nici nu-mi vine sa cred ca fac asta, stau langa un om alaturi de care nici nu sunt fericita, dar nu-l pot lasa acum. Ce pot sa fac? De consultat un psihiatru va consulta la sfarsitul lunii si vad ca-si pune toate sperantele in medicatie. Dar eu, ce pot face pentru el? Mai merita sa continui, macar o perioada cat se va face bine?

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E foarte important sa ascultati de sfatul psihiatrului. E cadru medical si stie ce spune. Daca el va considera ca pacientul e mai bine sa stea o perioada singur, fa intocmai.Cred ca are nevoie de multa odihna si tratament specializat

| aniriiiiii a răspuns:

Pff, e greu, chiar e ceva complicat. Daca tii la el ramai cu el si cum spui tu, sa vezi daca se face bine sau nu. Daca continua asa nu are rost sa te chinui, si uitarea e in legile omenesti.Si sa nu te simti ca si cum l-ai lasa la greu ca el si-o face cu mana lui.Incearca sa vorbesti deschis cu el sa-i spui ca suferi cand iti face asa si ca nu numai el e cel care sufera. Sper din tot sufletul sa-ti rezolvi problema:*:*

| Selena54 a răspuns:

Da.Trebuie sa ii dovedesti ca iti pasa de el.

| dollydee a răspuns:

Totul depinde de ceea ce vrei tu cu adevarat, daca sti ca simti ceva fata de el cred ca ar trebui sa mai incerci. Daca el este cel care creeaza tensiunea in relatia vostra ai putea incerca tu sa faci ceva in acesta privinta, insa nu te mai stresa atat pentru ca nu rezolvi nimic si il poti face si pe el sa se simta vinovat ca te complica cu problemele lui.

Asta imi aminteste de un citat care imi place mult... "Poate ca trebuie sa iubim ceea ce nu putem sa intelegem." love struck

| MEMO a răspuns:

Despartete de el si ramanetzi prieteni si ajutal si asa vei fi si tu si el fericitiwinking