| asdfghjklo a întrebat:

am si eu o problemasad...
imi place foarte mult baschetul.de aceea mi-am ales ca optional tot baschetul.profa mea de sport este si profesoara de la optional.ma inteleg foarte bine cu ea de anul trecut.
eu sunt destul de buna la basket...sa va spun problemalaughing
vinerea asta am avut sportul si nu l`am facut am stat pe banca cu unca o colega.stateam langa profesoara. colegii mei jucau basket(app. am o fata foarte buna la baschet(care este in echipa scolii mare si eu sunt in echipa scolii mica) )
si cum spuneam colegii mei jukau baschet printre care era si Sara (colega buna la baschetlaughing )
si ii spun eu colegei mele de pe banca: vreau sa fiu ca sara. si at. se intoarce profa la noi: cine vrea sa fie ca sara? tu?(asta imi zice mielaughing ) si eu: da.straight face si ma rog. ce am vorbit noi si la un momentdat imi spune: ca sa fii ca sara trebuie sa te antrenezi.de acum inkolo sa vii si tu duminica la sala la ora 1 ok? si eu: binestraight face
si eu emotionata intr-un sfarsit a venit ziua de duminica(adica azi). nu prea vroiam sa ma duc pentru. ca antrenamentele erau cu fetele de cls a 7-a si a 8-a.inca 2 fete de cls a 6-a pe care le cunosk si Sara(colega mea)
Cum fetele de cls a 7-a si a 8-a nu le cunosteam era ciudat si ma simteam de fapt ciudat sa ma duc acolo... m-am gandit sa nu ma mai duc si am facut aceasta greseala de a nu ma duce.acum imi pare foarte rau.
Problema e urmatoarea: de fiecare data cand sunt pe punctul de a face ceva legat de baschet renunt cu putin timp inainte pentru. ca nu am incredere in mine si pentru. ca am emotii, dar apoi imi pare rau si imi spun in minte ca data viitoare nu o sa mai fac asa...cand de fapt eu tot timpul fac greseala aceasta. vreau sa ajung si mai buna la baschet dar trebuie sa trec de sentimentele astea.si nu stiu cum sa facsad ma puteti ajuta cu vreun sfat? sau cu vreun exemplu de la cineva care a trecut prin ceva asemanator?crying pur si simplu sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac.nu vreau sa ma gandesc la ziua de maine(cand am sportul) ce o sa imi faca profesoara ca nu am venit. vreun sfat ceva?sad
multumesc anticipat!
[dau fundita logic la cel mai bun sfat care o sa ma ajute intr-adevar(si voturi la celalalte)].sigh

Răspuns Câştigător
| mistakeofyourlife a răspuns:

In aceeasi situatie am fost pusa si eu(sau cel putin asemanatoare). Sfatul meu este sa nu renunti, orice ai face nu renunta! eu am facut baschet 2 sau 3 ani(nu mai stiu sigur) si am renuntat pentru ca eram singura si cea mai mica fata de pe acolo. Acum imi pare foarte rau si as da orice in schimbul unei masini care sa dea timpul inapoi.laughingNu eram cea mai buna, dar oricum printre primii.Cred ca mai mult m-am lasat influentata de prietena mea care renuntase cu ceva timp in urma sa ma fregventeze antrenamentele(de fapt nici nu stiu de ce facea baschet). Dupa ce am renuntat mi-am dat seama ca bashetul era mai mult decat un joc sau sport pentru mine.Am avut ocazia de a ma intoarce(ca sa zic asa). Profesorul meu de sport m-a vazut jucand si(citez),, se simte ca iubesti acest joc prin zambetul pe care il ai dupa ce marchezi un punct". M-a intrebat ce lucreaza parinti si daca au timp sa ma aduca in fiecare zi la antrenamente. N-am acceptat pentru ca mama nu era de acord(zicea ca scoala este acum pe primul loc). Parerea mea este ca ar trebui sa te duci la antrenamente doar daca intr-adevar iti place si chiar iti doresti sa excelezi, altfel...nu prea mai are rost(intr-o zi oricum vei renunta daca nu iti place). Eu cred ca este pacat sa renunti doar pentru acest motiv. Sper ca te-am ajutat!happy

3 răspunsuri:
| ZoZoHeart a răspuns:

Hey!
Nu e nici o problemuta... E vorba doar de auto-sugestie (cred ca asa ii zice) laughing. Spuneti in gand "treaba tuturor ce cred ei. eu stiu ca sunt buna si voi reusi"
Continua tot asa... profa mai mult ca sigur te va intreba de ce nu ai venit si na tu te vei emotiona si probabil te vei balbai. spune-i clar ca ai avut emotii si nici nu te-ai simtit ff bine. eh, oricine mai baga cate o minciunika...
cand mai ai "extra.antrenamente" mergi ca si cum ai merge la scoala de distractzie...
Pup :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti face griji treci peste emotii si vei reusi ce crezi ca Sara de la inceput o fo buna nu, ci si ea o avut si o trecut prin ce ai trecut si tu si de aceea o ajuns sus, scapa de emoti si vei reusi bafta!

| TheWalker11 a răspuns:

Vin din viitor...Cum stai cu baschetul? tongue