| Teodora06 a întrebat:

Buna,am si eu o problema la fizica careia nu reusesc sa ii dau de cap : un corp cu masa de 600 g, v=constanta, plan inclinat, unghi alfa = 30 de grade, l=80 cm si randamentul = 60%. a) h=?
b) F necesara pentru ridicarea corpului. Dau funda

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Teodora, sa incerc sa-ti dau un raspuns care sa te ajute. La primul punct ai de fapt de aplicat o functie trigonometrica. Cred ca o sa-ti dai seama usor care. La punctul al doilea incearca sa te folosesti de formula care da randamentul planului inclinat. Atentie la unitatile de masura!
Asta este parerea mea. Bafta!

| Teodora06 explică (pentru aladinbeci):

Eu nu am facut functiile trigonometrice sad

4 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Pai in acest caz cred ca ar trebui sa te folosesti de teorema aceea care spune ca valoarea catetei care se opune unghiului de 30 de grade este egala cu jumatate din valoarea ipotenuzei. Ipotenuza este l = 80 cm, cateta cu pricina este h, deci gasesti usor valoarea lui h. De acolo cred ca te descurci. Bafta!

| Teodora06 explică (pentru aladinbeci):

Multumesc,dar aveati dreptate cu rezolvarea orbleme cu functia, doar ca doamna nu si.a dat seama ca noi inca nu le.am facut. Multumesc mult!

| aladinbeci a răspuns:

Si eu iti multumesc pentru funda, Teodora. Multa bafta!