| doreal a întrebat:

am si eu o problemuta, un baiat de la scoala nu ma lasa in pace de loc, imi da cu cornu in cap, ma bulgareste, ma face in toate felurile, si asa ne scot profesorii in timpul orei afara fiindca ne certam, ce sa ii fac, eu nu am fost niciodata o fata scoasa de la ore ( am fost mai cuminte) dar la copilul acesta nu am ce sa ii fac sad. Ajutati-ma, daca ati mai avut un coleg care facea tot asa cum ati rezolvat problema! Daca va ganditi ca ma place, nu este adevarat este o problema care se ajunge la certuri si scazutul notei la purtare, diriginta clasei nu face nimic! Cum sa ii spunem asa ceva directoarei!
Ce pot sa fac, si aici nu este vorba de funda, e vorba de linistea unei persoane care a incetat de la inceputul anului este un mucos care sta langa mine si nu am ce sa ii fac! Parintii nici nu stiu sa ii dea o educatie, nu are cei 7 ani de acasa, eu nu i-am spus nimic dar el se leaga de mine si imi rupe cartile si ma face sa plang cand ies de la scoala pentru un nimic, un copil care nu stie sa inmulteasca, sa adune, sa scrie! Ajutor!sad

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca diriginta nu face nimic atunci du-te la directoare si povesteste tot parintilor...asa ceva nu se poate sa fi la batjocura unui mucos

| doreal explică (pentru mona):

Cam da, nimeni nu face nimic in privinta copiilor rai si mai au pretentii sa fim cuminti! ar trebui sa se faca ceva cu acesti copii dar nu se face nimic sad

| contαbαndonαt a răspuns:

Discuta cu profesorii! Cu stupizii lui de parinti care n-au stiut sa-i ofere o educatie cat de cat in limita bunului simt! Fa ceva, nu sta asa ca nu e normal sa-ti rupa cartile, sa te jigneasca, sa te faca sa plangi.
Altceva mai rau ai patit cu el? adica sa te bata? Uite ce-ti recomand eu, desi poate nu e bine sa te instruiesc la minciuni, du-te odata intr-o pauza la diriga. dirigul cu niste semne urate pe brate, plansa toata, si roaga-l cu niste ochi mari si plansi sa-i sune pe ai tai ca nu mai poti rezista asta (alor tai sa le spui sa vorbeasca cu diriginta/dirigul sa-i cheme parintii acelui pusti la scoala., cine stie, s-ar putea depune chiar si o plangere impotriva parintilor acestuia) si cand sa te intrebe cine ti-a facut asta, sa ii spui de acel baiat care te necajeste tot timpul. Faza e ca va trebui sa iti faci tu singura niste zgarieturi, cu unghiili (nu folosi altceva), ca sa para credibila minciunica si sa ai grija la colegi/colege sa nu te parasca.
Stiu, nu e bine ca te sfatuiesc sa acuzi pe cineva pe nedrept, dar altfel nu vad cum sa scapi de el.

| doreal explică (pentru contαbαndonαt):

As fi facut asta doar ca sunt camere de filmat sad

| contαbαndonαt a răspuns (pentru doreal):

Draga mea, vorbeste cu ai tai sa ia masuri drastice! ca asa nu se mai poate. Zici ca parintii aluia nu-l domesticesc acasa, bine, dai in cancer de aici, tu ai parintii tai.In scoala spui ca sint camere de filmat, pai si? Nu vede nimeni cand copiii se iau la harta sau sint agresati de alti copii? nu face chiar nimeni nimic.Mai, ia-ti parintii de mana si mergeti la scoala sa cereti sa va uitati pe cam. de supraveghere din ultimele zile, sa vada si cadrul didactic in ce mod elevii lor sint continuu hartuiti de catre alti alevi, colegi care se bat intre ei etc. si sa ia odata o masura pentru a-i stapanii pe cei ce recurg la astfel de salbaticiuni.
Si NU te lua dupa cei ce te sfatuiesc sa te ascunzi ori de cate ori vezi mutra alaia ori, si mai exagerat, sa te muti la alta scoala.E strict treaba ta ce faci tu in continuare mai departe dar in cazul in care alegi sa dai bir cu fugitii, eu ma simt cumva obligata sa-ti pun urmatoarea intrebare: Asa ai sa faci toata viata ta? sa te ascunzi ca un vierme amarat ori de cate ori vei da peste cineva care sa te hartuiasca (psihic-fizic), in loc sa iei masuri punitive impotriva lui/ei?(!)Gandeste-te doar, ce fel de viata iti alegi.Cius.

| doreal explică (pentru contαbαndonαt):

happy, mersi am sa discut cu diriginta si dupa aceea poate a face ceva, daca nu o pun pe mama sa mearga la scoala

| Snowfall a răspuns:

Spune-i dirigintei si parintilor, altceva nu vad ce ai putea sa faci daca tot nu se potoleste. Poate doar sa te muti la alta clasa sau scoala dar nu cred ca ai vrea asta.

| doreal explică (pentru Snowfall):

Dar daca dau peste alti nebuni ce ma fac? am sa incerc toate posibilitatile si daca nu... ma mut si voi spera sa nu existe alti nebuni

| Denisuca21 a răspuns:

Saraca de tine...si eu am patit-o cand eram in clasa I!
Eu zic sa iei cumva legatura cu parintii acestui baiat! Spune-le ce-ti face, cum se comporta si poate asa vei rezolva ceva! Spune-le si alor tai!
Evita-l pe cat posibil!

| doreal explică (pentru Denisuca21):

Nu pot, este in fata mea, la banca, parintii lui nu ii spun nimic, nu stiu ce parinte ar mai face asa ceva, il invata mai mult cum sa se bata

| Thesinger1 a răspuns:

Hey!
Relaxeaza-te in primul rand!
Acum,daca profesorii nu fac nimic in legatura cu asta,cheama un prieten mai bun de al tau, unul mai barosan, sau fratele, sau verisorul, si spune-i sa il trezeasca putin din somn pe ala care-ti face necazuri.Dar incearca sa nu te dai de gol.Incearca sa ii spui la baiatul care vrei sa-l corecteze pe acel mucos sa nu-i spuna ca tu i-ai spus sa-l bata.
Eu sunt baiat, si acum nu se leaga nimeni de mine!

| AktivShack a răspuns:

Buna.In primul linistestete.Nu are rost sa plangi din cauza unuia fara cei 7 ani de acasa.Incearca sa vorbesti cu diriginta sau cu parintii. Sper sa se rezolve si nu te mai necajiwinking.