| maria13187162 a întrebat:

Bună! Am terminat clasa a VIII-a cu media 9.90 la examen. Nu știu ce doresc să fac după liceu, însă mă gândesc la drept, dar voi alege profilul de științe ale naturii. Bănuiesc că ar fi recomandat sa aleg filologie/științe sociale, cu toate acestea nu doresc sa renunț la matematica. Am auzit că e irelevant profilul ales, dar chiar NU vreau să îmi îngreunez viața. Liceul ales este foarte strict, toate orele sunt obligatorii ( fara chiulit) inclusiv în clasa a XII a, deci mă gândesc că ne vor omorî profesorii cu biologia, chimia, fizica. Ce ziceți? Daca spuneți din experiența proprie, cu atât mai bine

1 răspuns:
| Robert2526 a răspuns:

Ohoo in primul rand felicitari. In al doilea rand, profilul liceului este important. Nu alege in niciun caz filologia, e profilul care te lasa cu cele mai multe lipsuri in viata. In rest, alege orice crezi ca iti place, in 4 ani, cand o sa fie timpul sa alegi facultatea, posibil sa ai alte idei despre ce vrei sa urmezi in viata iar profilul de stiintele naturii isi poate asigura in mare parte cele necesare pentru orice drum vei alege