| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am vârsta de 16 ani, și după cum cred că deja știți, mă fam confrunt cu un fel de bullying! De ce zic un fel, pentru că nu sunt sigur dacă sau nu e bullying. Povestea nu e chiar așa lungă. Sunt la liceu, am colegi, dintre colegi sunt și din același sat cu mine, și cam toți își bat joc de mine. Mai mult verbal, mai mă abuzează fizic, dar fizic nu mult, ceva gen că îmi dă o palmă peste ceafă și mai dă cu pumnul în mine câteodată. Abuzează verbal unu din consăteni mei, el face cel mai mare abuz verbal de Mine, celălat consătean mai abuzează verbal și el dar e mai calm, mai mult stă și râde. Cei doi mai merg la mine în localitate și mai abuzează și acolo prin bârfele lor etc; mai mă abuzează verbal și ceilalți localnici de vârstă mea, mai pe scurt sunt cam de toți abuzat verbal. Care credeți că ar fi soluția, având în vedere că nu vreau să mă iau la harță cu ei. De abuzat verbal mă abuzează fără nici un motiv, mai mult să se distreze ei. Eu iar nu abuzez verbal. Care credeți să ar fi soluția? Mulțumesc pentru toate răspunsurile!

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Situatia la liceu nu se va imbunatati daca nu comunici cat mai repede cu diriginta/dirigintele.Pentru vecinii din sat nu prea ai ce face, asa sunt unii limitati si asa vor muri.

| Hyperion7 a răspuns:

Se numește bullyng.
Singura soluție este să discuți cu dirigintele sau cu un profesor despre asta, iar daca nu se ajunge la rezultatul dorit, cu directorul.

| ioannaa123 a răspuns:

Buna. cred ca cel mai bine ar fi sa dicuti cu un adult despre asta. am fost in aceeasi situatie, colegii ma abuzau vrebal datorita aspectului fizic, discuta cu parintii acasa despre asta, cu psihologul scolar sau chiar cu dirigintele.