| Lavina2096 a întrebat:

Bună! Am văzut o foarte mare vâlvă în legătură cu faptul ca, dacă ești respinsă, nu te ascultă nimeni și lumea se comportă urat cu tine înseamnă ca ești o femeie urâta.(Eu aici o sa vorbesc doar despre femei). In liceu și in clasele 5-8, fix asta mi s-a întâmplat și mine, toți băieții mă urau să zic așa, iar pe alte fete le ridicau în slăvi. Mă uitam la mine în oglindă și nu vedeam decât o fată, care vrea să fie acceptată, o fată nici foto model, dar nici urâțenia pământului. Nu înțelegeam de ce lumea se comporta asa cu mine, mă făceau câine, ziceau ca semăn cu un câine. Și prietenele mele ziceau ca sunt urata. Trauma asta mă urmărește și acum la 23 de ani. Nu sunt satană, nu sunt atât de urata, credeți mă. M a afectat mult, dacă și acum eu mă tot gândesc dacă mai merita să fac ceva în viața asta sau să plec și gata…

3 răspunsuri:
| JohnnydeFeer a răspuns:

Nu trebuie sa traiesti pentru alti, Traiesti pentru tine.

| ValentinaXXI a răspuns:

Știi, suntem complet responsabili de tot ceea ce simțim si credem. Chiar daca eu plâng pentru ca tu mi-ai facut un rau nu plâng din vina ta, ci a mea pentru ca ti-am permis sa ma faci sa ma simt in acest fel. Cu cât te focalizezi pe ceea ce zic alții sau chiar pentru un ceva inventat de tine cu atât vei crede, de zi pe zi, tot mai mult. Citesc in mesajul tau mare nevoie de a te afirma in societate "credeți ma" dar n-am reușit sa descifrez nimic in legătură cu "lumea ta". Trist. Trist pentru ca frumusețea este subiectiva. Trist pentru ca te lași influențată de părerile celorlalți. Trist pentru ca nu ai învățat sa te iubești, fiind ocupata in ai mulțumi pe ceilalti. Tre intrebi daca merită sa faci ceva in viața asta, o spui de parca ai avea altele la dispoziție. O viață ai, desigur ca merita. Daca ești în deșert si mai ai o gura de apa veche de 5 zile in sticla te intrebi daca merita sa o bei? Știind ca mai ai nevoie de cateva sute de metri pentru a da de civilizație dar si de o gura de apa pentru a vedea limpede caci altfel lesini? Ce faci? Te intrebi daca merită?
Dar crezi ca peste vreo 10 ani se vor fi meritat toti ani pierduți pentru ca ai ascultat gura oamenilor si nu ți-ai trăit tu viata pe bunul plac? Al tau bun plac!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai fost victima bullyingului.
Te rog discuta cu un terapeut, sa-ti cresti stima de sine.