| Malsna a întrebat:

Buna, anticonceptionalele sunt de fapt pilula de a doua zi? Daca nu, poate sa imi explice si mie care e treaba cu ele

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Anticonceptionalele le iei regulat ca sa previna o sarcina si se dau cu prescriptia medicului.
Pilula de a 2-a zi e o bomba hormonala pe care o iei in caz de urgente (s-a rupt prezervativul si a ej.aculat in vagin, sau ati facut-o neprotejat si sunt sanse de sarcina) si se iau maxim 2 pe an (una la 6 luni).

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu.

| valentina2392 a răspuns:

Nu! Anticoceptionalele sunt pastile care le iei i fiecare zi la o ora programatta pentru a nu ramane insarcinata. Pastila de a doua zi este acea pastila care o ei dupa efectuarea "dragostei", ca sa nu ramai insarcinata. In caz de un icident gen nu v-ati protejat, s-a rupt prezervativul...
Este bine sa citesti prospectul inainte dea lua pastila de a doua zi. Si pentru anticoceptionale e bine sa mergi la doctor, sa-ti faci intai niste analize, si apoi sa-ti dea anticoceptionale. Pentru ca au efect secundar in timp daca le ei doar ca sa nu ramai insarcinata.