| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna!
Anul acesta dau bacalaureatul si chiar nu stiu ce sa invat la limba romana [oral].
Daca m-ati putea ajuta care stitii happy
va multumesc

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Deşi nu sunt pe a XII-a, profesoara mi-a arătat dintr-o carte unele variante de anul acesta. Nu mi s-au părut prea grele. Se dă un text, nişte întrebări despre tipul textului, despre emiţător, receptor şi scopul textului, şi încă o întrebare de comprehensiune parcă. Nu sunt sigur, te-ai mai putea interesa, dar eu aşa ştiuhappy
De exemplu, eu am văzut un text de Mircea Cărtărescu în care vorbea despre perioada sa din timpul comunismului. Era un articol de ziar, scria sursa lângă el. Spor cu bacalaureatul!happy

3 răspunsuri:
| powergirl a răspuns:

Asta trebuie sa intrebi profesorii ca ei stiu ca acum s-a schimbat de cand am dat eu bacu de anul trecut mie mi-a dat profa ce sa invat

| valy a răspuns:

Si eu dau bacul anul asta. poti cauta pe net probele de bac la limba romana oral.sau daca nu vorbeste cu profesorul si intreaba-l de probele la bac

| Shery a răspuns:

Trebuie sa stii stilurile functionale, pentru ca in variante apar intrebari de genul: "Ce fel de text este cel de mai sus?".
In rest, eu ma bazez mai mult pe capacitatea mea de a ma exprima coerent. Sa nu ai emotii. Sa avem succes!