| Miss1999 a întrebat:

Are cineva modele de teza pentru clasa a 6 a semestrul al doilea la romana?

7 răspunsuri:
| rockelle75 a răspuns:

Buna.
Eu am dat teza la romana (sunt a 6-a) saptamana trecuta.
La literatura am avut de ales dintre:
- Caracterizarea D-lui Goe
- Caracterizarea celor 3 cucoane din "D-l Goe..."
- Caracterizarea lu Stefan cel Mare vazuta de Grigore Ureche sau de Mihail Sadoveanu

La gramatica am avut: (toate 3 obligatorii)
1. De analizat substantivele, adjectivele, verbele, pronumele, prepozitiile, interjectiile, conjunctiile si adverbele dintr-o propozitie nu foarte grea.
2. Familiile de cuvinte a trei verbe la infinitiv.
3. O scurta compunere cu cerinte gramaticale.

Sper ca te-am ajutat,
Vik.

| Miss1999 explică (pentru rockelle75):

Multumesclove struck

| rockelle75 a răspuns (pentru Miss1999):

Nu ai pentru ce. happy

| An0nimMiky21 a răspuns:

Noua o sa ne dea la literatura:
1) Carac. Olgutei
sau
2)incadrarea in genul epic al cartii "La Medeleni"
sau
3)Sobieski si romanii pov. dupa momentele subiectuui
sau
4)carac. in antiteza a 2 pers. din "Sobieski si romanii"
sau
5) "amintiri din copilarie"umorul si oralitatea
Iar la gramatica tot verbul,substantivul,scrisoarea, omonime,paronime, derivarea, compunerea (mijloc de imbogatire a vocabularului adica nu o povestire), conversiunea, omografe, omofone, pleonasm, arhaisme, regionalisme, neologisme, grupuri de sunete, corespondenta litera/sunet, accentul, la verb functiile sintactice dl P.N, modurile, timpurile, P.V.
si cam atat :* sper sa te ajute cu ceva happy

| Miss1999 explică (pentru An0nimMiky21):

Nu mai am nevoie, dar merci oricum! :*

| Love_Lili_1995 a răspuns:

Http://www.didactic.ro/materiale-didactice/teza-cls-a-via-sem-i ----------e cel mai bun dar eu nu il folosesc ca eu nu vreau sa descarc.