| CatalinahoneyX a întrebat:

As avea nevoie de niste ajutor. Tatal meu are un numar de Belgia si are telefonul incarcat cu credit. Si de doua zile cand vrea sa sune pe cineva i se spune ca nu poate apela de pe acest numar. Ce inseamna asta? Ma puteti ajuta? Dau funda! :***

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie activat roamingul pe acea cartela. Si asta se poate face doar daca veti lua legatura cu compania de telefonie din belgia, accesand site-ul lor. (Asta in caz ca nu a expirat valabilitatea creditului sau optiunile cartelei).

| dannyel86 a răspuns:

Ca si in Romania sau in alta parte, nu e suficient sa ai credit pe telefon, ci ca acesta sa fie activ, adica sa nu se afle in perioada de gratie, interval in care nu-si poate folosi creditul. Sfatul meu e sa incarce cartela cu credit cat de putin, ca sa verifice daca i se permite apoi sa apeleze pe cineva. Prin reincarcare, creditul redevine activ si poate fi consumat.