| catalina_2916 a întrebat:

as dori si eu un sfta.am un prieten cu care ma inteleg f bine. e un baiat f amabil, dragastos, destept, amabil, dar exista o problema:mie imi place de altul. dupa care sunt innebunita de vreun an si ceva. m-am intalnit o data cu el dar el a crezut ca eu am fost pusa de un rival de-al lui sa,, ma dau la el ".credea ca i-am intins o capcana.si acum o saptamana, i-am lasat un mesaj pe hi5 in care ii spuneam k inca il simpatizez si l-am intrebat dk vrea ca acum sa ne cunoastem mai bine... dar el nu mi-a raspuns...eu stiu ca ma place in mod cert.mereu cand ma vede imi zambeste, ma priveste insistent, mi-a lasat si comment pe hi5...de ce credeti ca inca nu mi-a raspuns? mentionez k el e un baiat mai sensibil...intre noi e o diferenta de 5 ani...problema e ca pe zi ce trece tot mai mult ma indragostesc de el si asta ma face sa sufar.prietenele imi spun ca poate el evita sa fie cu mine pentru ma vede prea buna pentru el. poate un baiat sa creada ca nu merita o fata? voi ca ziceti sa fac? mi-e gandul mereu la el... offf (scuzati-ma ca am scris asa de mult, dar simteam nevoia sa ma descarc).

Răspuns Câştigător
| withoutme a răspuns:

Poi, mai bine ramai cu cel care se poarta asa frumos cu tine. celalalt nu are curaj pentru a fi cu tine.probabil k te crede prea buna pentru el si de aceea nu are curaj. daca zici ca e mai sensibil, probabil k niciodata nu va avea curaj. speri la o dragoste imposibila, care crezi tu k te va satisface pe toate planurile, NU E ADEVARAT! nu o sa fi la fel de fericita cu el[chiar daca vei simti k esti invingatoare, k ai reusit]el nu se va schimba, nu vei fi rasfatata si iubita atat de el, sau cel putin nu iti va arata intr-un fel mai curajos.iti spun k nu ai nevoie lg tine de cineva care te priveste k pe un cires copt, dar nu are curaj sa faca nimic cu tine.nu va sti sa fie mai curajos,...
te sfatuiesc sa ramai cu cel de acum si incearca sa nu te mai gandesti la el.niciodata nu te vei simti implinita lg el.
pur si simplu nu va sti cum sa se poarte cu tine.
ramai cu cel de acum si ai sa vezi k dupa ce iti vor iesi ideile si dorinta asta din cap o sa zici cu gurita ta k el e cea mai buna alegere.
nu mai spera la iubirea miraculoasa si absoluta pentru ca nu exista!
mai mult decat o relatie stabila, sanatoasa, alaturi de un baiat cu care sa te simti bine nu vei gasi.
in zadar vei cauta pe cineva care sa te iubeasca la nebunie si sa te faca foarte fericita.
nu exista fericire mai multa decat un simplu sentiment de impacare cu viata, de multumire sufleteasca, un sentiment obisnuit.
ai sa vezi cu timpul k baiatul asta care acum nu te face sa te simti extraordinar o sa te faca foarte fericita.sa stii si tu k un baiat cu care te intelegi foarte bine ca amic, acela e perfect k prieten/iubit, cum vrei sa-i zici.de la prietenie porneste totul.
multa bafta in descalcirea sentimentelor si nu te mai lasa dusa de valuri.winking

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu alerga dupa doi epuri, fii multumita cu ce ai, nemultumitului i se ia darul, cînd vei ajunge la o anumita etate vei întelege ca am avut dreptate, acum esti ca o albinuta.

| buburuzAndreea a răspuns:

Nu cred ca e corect sa ramai cu baiatul cu care esti acum daca tu esti indragostita de altcineva. Ii faci lui rau si mai suferi si tu. Daca vrei cu adevarat sa fii cu celalalt incearca. Mai bine sa regreti ca ai facut ceva decat ca nu ai avut curajul s-o faci. Dar gandeste-te foarte bine, ca sa nu regreti mai tarziu ca ai renuntat la baiatul cu care esti acum. Cu el ai putea sa ai un viitor, in timp ce cu celalalt... nu prea se anunta soare. Adica dupa cum se poarta mie mi se pare ca te ignora. Chiar daca ar fi timid, totusi, pe hi5 ar putea sa aiba curaj sa-ti dea mesaj. Poate daca faci rost de id-ul lui si vorbiti putin ca sa vezi ce parere are despre tine ar fi mai bine. Sper sa iei decizia cea mai buna. Mult noroc!

| kitty_8919 a răspuns:

Incearca sa te gandesti la amandoi si care este diferenta dintre ei...
daca chiar nu iti place de prietenul tau actual mai bine spune-i nu la sfarsit sa sufere nu iti batea joc de el si incearca sa vorbesti cu baiatul de care iti place

Răspuns utilizator avertizat
| MarYoBenucci a răspuns:

Am un prieten cu care ma inteleg f bine. e un baiat f amabil, dragastos, destept, amabil, dar exista o problema:mie imi place de altul. dupa care sunt innebunita de vreun an si ceva
off intrebarea mea de ce m-ai stai cu actualul. a? nu-ti dai seama de consecinte? el la randul lui o sa sufere dupa tinewinking da`i pace lasa`l te gandesti numai la tine ...nu te gandesti ca o sa-i faci rau m-ai tarziu... have a nice daywinking

| elena21 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti foarte foarte bine la ce vrei sa faci. Este posibil sa fii manata doar de o pasiune si mai tarziu sa-ti dai seama ca te-ai inselat in privinta dragostei ce i-o porti. De moment ce te intelegi bine cu actualul tau prieten si mai enumeri si toate calitatile respective, nu are rost rost sa arunci totul in vant pentru o pasiune efemera. Depinde bineinteles foarte mult si de cat timp esti cu actualul. Faptul ca baiatul cel nou e cu 5 ani mai mare decat tine nu e asa o mare problema, desi depinde si ce varsta ai tu si ce vrei in momentul asta de la viata. Faptul ca pana acum nu ti-a raspuns la mesaj e discutabil: poate este in vacanta/concediu si n-a avut acces la internet, poate nu a avut timp sa raspunda, poate iar crede ca este o sotie din partea ta. Riscul cel mare este ca dupa ce te intalnesti cu el, dupa ce o sa ai "prada" mult ravnita sa nu-ti mai placa, sa nu mai simti aceiasi pasiune nestavilita si sa-ti para rau ca ai renuntat la actualul prieten. Trebuie sa te gandesti foarte bine la ce iti doresti cu adevarat. Oricum, eu iti doresc multa bafta in orice alegere vei face.

| Wisdom a răspuns:

@ PH-23-fun bine ai zis frate happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte adevarat ca femeile au cite un mic dracusor, fa o-ncercare sa vezi cit de mult te place (mai ales ca te priveste insistent!) sa vezi ce leapsa iei! Te descarca de nu te vezi si te intorci cu coada intre picioare la cel amabil, destept si drag!