| anonim_4396 a întrebat:

As si eu o intrebare mai stupidalaughingVorbind in cazul fetelor si baiati chiar.Sa zicem ca acum sunteti cuminti, invatati bine, nu fumati, nu beti, nu incalcati cuvantul parintilor, etc. V-ati putea transforma fix invers? Adica sa fumati, sa beti, sa fiti obraznici, sa nu inveti.Ati puteaa?laughing

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Păi, nu fumez, nu beau, nu încalc cuvântul părinților pentru că nu e nevoie să fac asta. Părinții mei au încredere în mine și mă lasă să fac ce vreau eu. Mai multă libertate de atât n-am cum să am. Dimpotrivă, dacă faci pe marele șmecher părinții vor sta pe capul tău, pentru că nu vor mai avea încredere în tine. Așa că îmi place viața mea așa cum e. Nu o sa mă schimb pentru că nu va fi mai bine în nici un alt mod. Așa cum sunt acum e cel mai bine. Părinții nu prea se bagă peste programul meu zilnic pentru că sunt în stare să fac totul singur și până acum nu am luat-o pe căi greșite. Nici 14 ani nu am, așa că nu știu ce va fi în viitor, dar un lucru e sigur: mentalitatea mea nu se va schimba, nu îmi va fi mai bine dacă îmi iau lumea în cap, chiulesc, beau, fumez, fac pe marele șmecher de cartier. Mulți cred că e mai bine așa, dar nu e. Mai bine să fii la locul tău și să simți gustul libertății depline. Eu pur și simplu fac ce vreau eu și consider că fac bine. Sunt premiant, am rezultate bune la olimpiade și concursuri și nici nu sunt un tocilar, să stau în casă și să mă chinui să învăț. Eu învăț, dar nu mă chinui deloc. Ies afară, am prieteni, dar știu când să îmi impun singur niște limite. De ce să mi le impună părinții când eu știu mai bine decât oricine ce să fac, cum să fac și când să fac? Cine mă poate cunoaște mai bine decât mă cunosc eu? Cei care mă vor auzi vor spune "Vai, ce tocilar ești." Nu e adevărat. Cei care spun că, să înveți bine înseamnă să stai toată ziua în casă tocind, să nu ieși afară, să nu ai prieteni, din partea mea să se ducă să își dea cu ceva în cap.
Baftă

8 răspunsuri:
| ZoZoHeart a răspuns:

Normsal. euz cam asa am inceput sa fac şi e uşor happy

Răspuns utilizator avertizat
| mistakeofyourlife a răspuns:

Stii cum se spune... e usor sa rupi piciorul unui scaun decat sa il repari. Da as putea sa devin peste noapte cel mai groaznic copil din lume, dar nu cred ca as vrea sa vad ce se intampla cu cei din jurul meu(prima de pe lista fiind mama, cred ca ar innebunilaughing

| geoka23 a răspuns:

Astea sunt lucruri ce se intampla mereu activitatea anturajului asupra creierului este foarte mare depinde ce tip de anturaj se intalneste, exact cum iai da o bomboana dulce la un copil mic vezi tu creierul le percepe ca pe lucruri fantastice, adica oaaau fumez sunt smecher sunt rau nu ascult de ai mei fac ce vreau eu, intelegi nu este asa fii atent unde intri nu mai esi sau esi dar foarte greu.

| Fαntαsy a răspuns:

Bine. deci nu vorbesc de cazul meu pentru ca nu vad nici un sens in a fuma, a bea. a face tot ce Nu ar fi necesar vietii tale sa faci, dar am o colega s-a transformat datorita unui anturaj in tot ce ai descris tu. si nu cred ca a durat mai mult de 1 an sa zicem (clasa a 6a) sa se "transforme" complet laughing

cred ca te poti schimba de la alb la negru sau invers foarte usor daca esti influentat de ceva anume rolling eyes

| Libelle a răspuns:

Sunt o fata obisnuita.
Imi iubesc parintii, incerc sa nu ii judec, nici daca unul dintre ei poate ca merita, sa ii inteleg.
La scoala am avut mereu note mari, dar stiu ca pot mai mult.

Vreau ceva de la viata, si acel ceva nu e dependenta de alcool sau droguri sau tigari

Tot ce fac fac doar pentru mine, si sincer nu am chef sa imi distrug viitorul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur ca as putea e foarte simplu. Dar u care din ele esti si in ce vrei sa te transformi

| Michelle_5585 a răspuns:

Pai eu sunt fata cumintebig grin Sincer as vreaa sa am curajul sa ma "transform" intr-una rea dar nu am curajulhappy. Stiu ca daca ma voi transforma in asa ceva o sa-mi distrug viitorul meu cu sigurantawinking