| dip1dip a întrebat:

As vrea pareri despre reteaua de socializare "Facebook". Care sunt avantajele si dezavantajele.Eu una consider ca vestitul "Facebook" nu este decat o expunere a ta. Postezi poze, videoclipuri si alte chestii si tanjesti dupa like'uri.
Insa vazandu-i pe toti ca au mi-am facut si eu.Sa-mi sterg contul?

4 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Nu trebuie sa faci ce spune lumea, personal am avut facebook(la inceputurile lui, cand nu a fost invadat de atatia prosti,cocalari,pitipoance pe scurt romani) si a fost superb, iar cand au inceput sa apara asemenea exemplare, am fost nevoit sa-mi sterg contul, mi se pare de prost gust,multi prosti,incultura la greu(deoarece e tipic romanesc dintr-un lucru bun, noi romanii reusim sa facem un mare ****), dar asta e alta poveste, lista poate continua cu dezavantaje, eu nu vad facebook util,necesar, de bun augur, etc ci doar un mod mai bun de ati "intuneca" mintea, de a ajunge la acelasi nivel cu cei de pe acel site(acea mare majoritate, nu trebuie sa-i bagam te toti in aceeasi oala), acum ramane la latitudinea ta daca il folosesti in continuare sau nu.Succes!

| xFakeSmilex a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci ceva pentru ca are toata lumea, ci pentru ca iti place ceea ce ai. Daca nu te simti bine, te sfatuiesc sa il stergi...e cel mai ok.
Eu una consider ca este o expunere prea mare a ta...a mea..si a altora pe acest site. Dar il folosesc deoarece, cum se spune: Nu ai Facebook, nu existi.

| mona a răspuns:

Daca vrei sa il stergi nu te opreste nimeni, oricum nu vei pierde nimic

| znstr a răspuns:

Sunt de acord cu tine, e decat o expunere a pozelor si videoclipurilor cu tine unor persoane poate necunoscute. Un avantaj ar putea fi ca e usor sa iti gasesti prietenii pe facebook (doar daca au numele real ca nume pe facebook), comunici usor cu ei,vezi cum mai arata, dar dezavantajele dupa parerea mea sunt multiple : dupa cateva luni de accesat zi de zi facebook, ajungi dependent/a de site si simti nevoia ca trebuie sa verifici daca te-a mai adaugat cineva la prieteni, cineva ti-a dat like la o poza sau ce a mai postat colega vecinei de langa tine. Timpul pierdut nu se mai ia in calcul, pierzi mult timp, vezi tot felul de specimene de oameni care isi dau share la poze ca sa aiba 100 de like-uri, si mai nou facebook se poate denumi "ass-book", pentru ca majoritatea fetelor isi posteaza pozele cu spatele, nu cu fata.

Eu zic sa ti-l pastrezi, insa daca nu vrei sa intri mai "adanc" in reteaua asta de socializare, nu iti posta poze cu tine, ca sa fi sigur/a ca indiferent pe cine bagi la prieteni, nu iti vede si pozele. Pa pa!