| MaNumescCumDoresc a întrebat:

As vrea sa imi ziceti cu exactitate daca stiti ce inaltime si chiar si greutate are Matteo,stiti voi,cel care canta Amandoi,Champion, Panama etc! Dau funda si vot!

Va rog nu ignorati intrebarea!

1 răspuns:
| CatozAkuma a răspuns:

Mamei ii placea numele de MATEI. Tatal care se numea FLORENTIN nu concepea ca baiatul sa nu ii poarte numele. Bunicului ii placea numele de ANTON. Cum sa nu poarte numele nasului, adica AUREL EUGEN? Si asa s-a numit baiatul care peste ani avea sa cucereasca piata muzicala si inimile multor femei frumoase.

MATEI ANTON AUREL EUGEN IOAN FLORENTIN VASILIU asa era trecut in buletin pana la 14 ani cand a renuntat la toate numele ramanind cu simplul singurul nume MATEI VASILIU.

Intrebati pe oricine daca asculta muzica lui MATEI VASILIU si nu va sti ce sa spuna. Dar daca spui MATTEO, ei se schimba lucrurile.
biografie matteo blog vedete

Una dintre iubitele sale nimeni alta decat DELIA MATACHE a jucat un rol important in viata sa. Dar se poate spune ca si viceversa e adevarata. De la aceasta poveste de iubire lumea a constientizat mai mult despre cine este cantaretul MATTEO. Un pic timid si interiorizat baiatul s-a transformat in BARBAT. Delia a fost extrem de infuriata cand ziarele au publicat o poza a iubitului cu una din cele pe care MATTEO a numit-o doar o simpla amica. S-au impacat si relatia lor a durat cam un an si jumatate. Au fost impreuna in vacante in TURCIA si IN FRANTA. Au facut impreuna scuba diving, petreceau impreuna pana cand a intervenit ruptura.

DELIA si MATTEO au reusit sa pastreze o relatie civilizata si dupa despartire.Ba mai mult DELIA a cumparat piese de la MATTEO pe care casa sa producatoare urma sa le achite. Suma a fost de 4000 de EURO. A fost o relatie frumoasa dar apoi fiecare a pornit pe alt drum. Si chiar daca succesul incepuse sa ii zambeasca si isi facuse o alta iubita PRESA s-a incapatanat sa il aduca in fata opiniei publice ca FOSTUL IUBIT al DELIEI MATACHE.

Iar MATTEO a luptat multa vreme sa scape de aceasta eticheta. IULIA o bruneta frumusica s-a apucat sa studieze psihologia dupa ce a fost parasita de cantaret.

ROXANA PAULICA o blonda care lucra in echipa de productie a show-ului DANSEZ PENTRU TINE i-a fost logodnica o perioada. La rand a urmat EUGENIA STOIAN fosta dansatoare si balerina si nu in ultimul rand o playmate din revista cu iepurasi. Nu se poate spune ca MATTEO nu a iub, nu a suferit si nu a avut parte de DRAGOSTE. Iar femeile care i-au stat alaturi au fost toate frumoase si speciale. Si pentru ca dupa furtuna apare soarele asa i s-a intamplat si lui MATTEO.

De doua saptamani presa a dezvaluit cine este FEMEIA care il face sa zambeasca pe cantaret. Blonda, ispititoare si asistenta de televiziune. Si se pare ca lui MATTEO ii plac domnisoarele care au pozat in revista care le aduce in prim plan pe femeile speciale.

RODICA MIRON asistenta de peste PRUT de la "RAI DA BUNI" si MATEI VASILIU aka MATTEO sunt cel mai nou cuplu din show-bizz-ul dambovitean. Surse dinpreajma celor doi sustin ca iubitii se simt bine impreuna si vor sa isi tina dragostea departe de lumea dezlantuita. MATTEO si RODICA se cunosc de multa vreme dar de abia acum au gasit acel ceva care sa ii aduca in postura de iubiti.

Frumoasa moldoveanca ce a fost curtata de barbati bogati nu este o femeie usor de multumita. Este perfect constienta de atuurile sale fizice si de aceea este pretentioasa. MATTEO se pare ca stie cum sa rasfete o femeie din moment ce RODICA i-a declarat fericita unei prietene ca viata ei este roz si totul este minunat.
Destul am vorbit despre viata sentimentala a cantartului MATTEO. Am vrut doar sa nuantam., MATTEO stie ce vrea si stie ce ii place.

Familiarizat cu evenimentele mondene MATTEO este descris de presa ca fiind un impatimit al petrecerilor pana la ziua stopite cu bautura pana la ziua. MATTEO spune doar ca adora sa petreaca si nu depaseste limita. El pur si simplu adora sa scoata TOT de la viata. Mai ales ca in ultima perioada a fost cat pe ce sa dea lovitura. Pe plan muzical.

MATTEO si-a acuzat prietenul CONNECT-R ca i-a furat o piesa, da, e vorba de MAI DA-TE In DRAGOSTEA MEA.

Apoi dupa ce a reevaluat situatia a declarat ca doar titlul piesei a fost imprumutat. Si totul a culminat cu impacarea dintre MATTEO si CONNECT-R.

MATTEO este o fire sensibila. Putini stiu ca micul MATTEO a crescut fara tata.

FLORENTIN VASILIU, tatal cantaretului a murit la REVOLUTIA din 1989. A fost impuscat.
MATTEO ii duce dorul. De aceea are pe telefonul mobil o poza cu parintii sa-i.

Cantaretul spune ca tatal sau era o fire vesela si pozitiva si iubea muzica. Atunci cand a fost ceruta in casatorie, mama sa a imortalizat momentul si a pastrat inregistrarea. Sunt cateva zile din an la care MATTEO tine ca la ochii din cap. Zilele de nastere ale parintilor si ziua de 23 decembrie atinci cand a fost impuscat. In aceste zile MATTEO este alaturi de mama sa si merg la cimitir.

O alta curiozitate este faptul ca parintii sa-i au zilele de nastere apropriate.

MATTEO este extrem de mandru de parintii sa-i pe care ii considera EROI.

Tatal sau a iesit in strada la REVOUTIE si a luptat pentru libertate. Mama sa a facut fata vietii fara sprijinul sotului. Si nu i-a uitat pe socrii sa-i de care a avut grija in permanenta.

Daca il studiati pe MATTEO veti vedea ca si atunci cand zambeste are o umbra de tristete in ochi. Pentru ca nu a fost posibil sa isi cunoasca tatal. Dar legatura inimii face minuni. De cate ori trece printr-un moment de bucurie sau tristete MATTEO merge la cimitir si sta de vorba cu parintele sau. Si apoi poate sa o ia de la capat.

MATTEO a luptat sa isi faca un nume pe scena muzicala. Crede ca MUZICA ROMANEASCA incepe sa fie recunoscuta pe plan international. Dovada sta in succesul repurtat de romani.

Exista ceva care il enerveaza pe MTTEO. " MA ENERVEAZA FAPTUL CA NE ESTE FRICA SA INCERCAM SA FACEM ALTCEVA. AM GASIT RETETA SUCCESULUI SI DUPA AIA O FACEM TOTI."

Si nici macar el adica MATTEO nu face rabat de la reteta aplicata de lumea muzicala. Primul lui hit ca MAMASITA a urmat reteta si asa a venit succesul. Si e de mirare cum la inceput raiourile au refuzat sa difuzeze piesa.

Ultimele lui single-uri pun accent si pe versuri. Oricum ai da-o MATTEO ne face atenti la vesrsuri. PENTRU CA TINE MULT LA VERSURI. El doreste profunzime in melodie. Denunta goliciunea si superficialitatea de care dau dovada producatorii muzicali. Se merge pe succesul unui single. Lumea nu mai merge pe albume. Se vand foarte greu. De vina e si pirateria. Se merge pe muzica instrumentala. De aceea MATTEO lupta pentru PROMOVAREA VERSURILOR.
MATTEO aka MATEI VASILIU CV MUZICAL

Gaseste "mestesug-ul" si ne face atenti. Si cum sa nu fredonezi PANAMA? O fi PANAMA sau PANA MEA"? Cert este ca fanii au dat zeci de LIKE-uri melodiei.

MATTEO incearca prin muzica sa sa dezgoleasca AMBALAJUL FRUMOS ca noi sa ii putem vedea CONTINUTUL.

MATTEO traieste prin MUZICA dar isi gaseste timp si pentru alte pasiuni. Bunaoara el este proprietarul unei agentii de grafica. Ce ii mai place domnului "LOVA MAN"?

Isi gaseste si regaseste INSPIRATIA in MUZICA REGGAE si FUNK. Tatal sau i-a lasat o multime de discuri de vinil. Din clasele primare MATTEO le-a ascultat si iar le-a ascultat. Prin muzica se simte mai legat de tatal sau. Si precis ca MATTEO simte ca de undeva parintele sau il vegheaza. Si azi daca ar fi trait ar fi fost mandru de FLORENTIN. Adica de baiatul sau.

MATTEO a participat la show-ul "TE CUNOSC DE UNDEVA". A dat piept cu rigurozitatea OZANEI BARABANCEA. Si cu "pretentiile" actorului ANDREI ARADITS. Dar s-a comformat. Si-a menajat vocea si a multumit JURIULUI. A dovedit lumii ca talentul in muzica trebuie dublat cu multa munca si sacrificii.

Si asta face si in continuare. Munceste si nu renunta la SUCCES.Este increzato. Cat de curand una din melodiile lui va ajunge din urma si poate chiar va depasi SUCCESUL melodiei care a innebunit litoralul vara aceasta.

Daca in viata sentimentala ii merge bine atunci asta se va reflecta si in munca sa. IN MUZICA pe carene-o ofera. Si lumea asteapta sa vada cum mai arata MATTEO. A traversat perioada vijelioasa a coafurii afro, apoi a incercat pletele si tunsorile care mai de care mai aiurite. Stie MATTEO insemnatatea IMAGINII.

Acum MATTEO are o tunsoare scurta si este blond. Iar fanii il plac. Si MATTEO tine legatura cu publicul. Merge la emisiuni si lucreaza in studio. Munceste si spera. Iar noi asteptam sa vedem urmatorul singla marca MATTEO.

MATTEO este o aparitie pe placul publicului. Numai ca are nevoie de VOINTA si AMBITIE. Concurenta este mare. Si ca in reclama la fixativul de par putem spune MATTEO REZISTA! E tot ce am putut gasi.