| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa incep povestea mea prin a-mi spune offurile. Am o sora mai mare de 19 ani. iar eu am 17.DE la un timp ma cert cu ea. in fiecare zi. Iar mama ii face toate poftele ei totusi ca eu is aia care face totul in casa iar mama tot timpul o crede pe ea ca sare cu gura mare iar eu cica nu fac nimic.Si o mai fost o zi in care ea i-a cerut banii sa se duca in oras iar eu cand i-am zis dami bani sa imi cumpar ceva de unde ca nu am. si etc. Ma crede si pe mine cineva ca nu mai suport. Iar mama imi zice ce am de ce vb asa cu sora mea etc. M-am saturat! Ce sa mai fac. Ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer stiu cum e fiindca am trecut si eu printr-o asemenea situatie cu sora mea.Eu sincer cred ca va iubeste pe amandoua la fel doar ca nu in acelasi timp.Cand faci tu un lucru bun te lauda si te cocoloseste pe tine cand ea faca o cocoloseste pe ea. Daca nu e asa o intrebi pe mama ta ce ia-i facut de se poarta asa cu tine.Ea daca iti raspunde 'nimic, cum ma port cu tine' tu ii zici ceea ce simti cand ea o rasfata pe sora ta.Eu sincer si fara suparare cred ca esti putin geloasa ca si mine de altfel.Cand ii da multi bani surorii tale cerei si tu dar mai putin.De exemplu daca ii da 50lei surorii tale tu spune-i 'mama, da-mi te rog frumos si mie 20 de lei sa merg sa beau un suc cu fetele', sau daca nu chiar mai putin.Si apoi, dupa 4, 5 zile vei vedea schimbarile.In legatura ca te certi cu sora ta,cand iti zice ceva incearca sa o ignori, sa o eviti, nu vorbii cu ea si daca te intreaba de ce nu vorbesti cu ea ii zici ca incerci sa eviti disputele. Daca vezi ca s-a schimbat mergeti impreuna in oras spuneti-va offurile una alteia si vei vedea ca va fi bine.Nu cer neaparat fundita dar nici nu o refuz. Sper sa-ti fi fost de ajutor.Multa bafta.Pa!wavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewavewave

3 răspunsuri:
| CompleteAndUtter a răspuns:

Incearca sa ii explici mamei tale situatia, dar cu calm! Cu cearta nu rezolvi nimic. E cam aiurea ca nu te intelege, dar daca tii totul in tine nu vei rezolva nimic. Spune-i ce te deranjeaza, ca munca nu iti este apreciata si ca esti victima unei discriminari. Poate atunci se va gandi mai bine si va intelege ca nu toata lumea se invarte in jurul surorii tale. Bafta!

| BaiatulAnonim a răspuns:

Dar tatal tau? Nu poti face cumva ca sa il aduci de partea ta? (asta numai in cazul in care nu e vorba de vreun divort sau altceva mai rau...) Sau sa incerci sa vorbesti cu mama ta, eventual sa te mai urmareasca prin casa cand iti faci treaba ca sa nu mai aiba posibilitatea sa spuna ca tu nu faci nimic si sa te aprecieze si pe tine la adevarata ta valoare. Cat despre sora ta, sa-i fie rusine caci surorile ar trebui sa fie mai apropiate, sa se ajute reciproc. Incercati sa purtati o discutie calma toate 3, fara tipete, nervi si altele. Poate veti cadea de comun acord asupra unor chestii. Eu iti urez bafta big grin

| RosalinaB a răspuns:

E si filmeaza pe mobil si arata-i mamei tale cum vorbeste cu tine si nimic nu face,explica-i,vorbeste cu ea big grin eu asa am facut, deci am un frate mai mare big grin a functionat, dar tot nu face nimic big grin