| Micuţa a întrebat:

Aş vrea să scriu o poveste cât de cât de dragoste, despre adolescenţă şi prieteni. În general despre viaţa unui adolescent sau a unei adolescente. Problema e că nu am idei. Vă rog, sugestii! Cea mai frumoasă primeşte o FUNDĂ mare! Mulţumesc anticipiat.

6 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

Poi si eu scriu o carte.Am inceputo'o, am scris cateva pagini si m-am oprit.Eu de exemplu scriu despre experientele mele de viata, am destule, prea multe poate, pentru o adolescenta de 17 ani.Le pun toate cap la cap si le leg intre ele sa iasa o poveste de viata cu tema psihologica. Daca ai experiente de viata care ti se par tie interesante si speciale, dezvolta-le si fa o poveste.Lasa-ti minte sa zboare, scrie tot ce-ti trece prin cap>:X

| Zuzzy05 a răspuns:

Trebuie sa fixezi in mintea ta personajul despre care scrii,sa ii formezi o personalitate,pe urma niste personaje secundare... Orice idee iti vine,cat de simpla si banala ar parea, trece-o pe hartie astfel incat sa aduni niste informatii. Poti prezenta prietenii adevarati sau falsi ai personajului principal, sa treaca prin niste obstacole grele ale vietii si ce il/o determina sa se schimbe sau sa ramana in picioare.Chestii de adolescenta.si intr-un final sa descopere dragostea adevarata in cine se asteapta mai putin.Ma rog,trebuie sa sa tii cont putin de momentele subiectului:Expozitiune(aici e destul de usor,imaginandu-ti personajul in starea initiala in care este),intriga(ceva care schimba totul,implicit aduce o schimbare majora in viata personajului),desfasurarea actiunii(aici trebuie sa-ti lasi imaginatia sa zboare),punctul culminant(momentul cand totul pare a avea o solutie, un pas spre fericire) si deznodamantul e finalul operei.Foloseste figuri de stil,care infrumuseteaza textul dandu-i o nota artistica si iti sugerez sa iti pui mintea la contributie in mai multe momente ale zilei ca sa vezi cand ai inspiratie de a scrie(de exemplu eu am mai multa inspiratie si idei noapteahappy ). Bafta si cand o sa finalizezi ceva, mi-ar placea sa citesc si eu opera ta, daca vrei bineinteles. Succes :*!

| Micuţa explică (pentru Zuzzy05):

Am început-o ieri şi cred că până acum este destul de OK! Mulţumesc.

| Zuzzy05 a răspuns (pentru Micuţa):

Cu placere happy! Iti doresc multa inspiratie sigur o sa iasa ceva frumos!

| AmyClau a răspuns:

Si eu scriu o carte.Am inceput de mult.Eu am vorbit despre adolescenta,iubire,prietenii,neintelegerile cu parintii etc. Eu as spune sa scrii o carte romence,dar si SF,deoarece acestea sunt tot mai citite (exemplu: Twilight). Ce -ar fi sa spui despre o fata,stiu si eu, care s-a ratacit printr -o padure... poate iti mai vin si tie idei. Sa isi schimbe viata dintr-odata si in acea padure, din intamplare sa-si gaseasca iubirea. Mai improvizeaza si tu... Sper sa -ti fi fost de ajutor! Succes in continuare! kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei. E interesant ce vrei să faci.Ideile vin ușor, o dată cu imaginația ta. Poți să începi de la ceva ce îți dorești tu.O poveste de dragoste la care visezi tu, în care să se includă prietenii tăi și adolescența ta. Poate fi ceva între realitate și ficțiune. Care să pornească de la ceva adevărat și să continue cu visele tale. Multă baftă!