| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu cat mai multe despre zodia Fecioara. Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| valy31 a răspuns:

Caracteristica generala a zodiei Fecioara: semn negativ, feminin
Element definitoriu pentru zodia Fecioara: Pamânt
Calitate definitorie pentru zodia Fecioara: semn Mutabil (flexibilitate)

Planetele si zodia Fecioara

* Planeta guvernatoare: Mercur
* Planeta carierei profesionale: Mercur
* Planeta dragostei: Neptun
* Planeta câstigurilor financiare: Venus
* Planeta sanatatii si a muncii: Uranus
* Planeta casei si a familiei: Jupiter
* Planeta placerilor: Saturn

Culorile zodiei Fecioara: galben, portocaliu, nuante de huma
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Fecioara: agata, hiacint
Metale caracteristice pentru zodia Fecioara: mercur
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Fecioara: miercuri

Principalele calitati ale zodiei Fecioara: capacitate de analiza, meticulozitate, puteri vindecatoare
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Fecioara: sa fie util si sa aiba realizari
Defecte ale nativului din zodia Fecioara: spirit critic exagerat

Relatii între zodia Fecioara si alte zodii

* Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Taur, Capricorn
* Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Gemeni, Sagetator, Pesti
* Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Gemeni
* Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Sagetator
* Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Balanta
* Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Pesti
* Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Capricorn
* Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Taur, Leu

Personalitatea zodiei Fecioara

Modest, obiectiv, meditativ, cu un simt pronuntat al datoriei, nativul Fecioara poate fi un bun savant, contabil sau critic, pentru ca are o capacitate analitica deosebita. Este un om rational, foarte atent la detalii. Actioneaza cu grija si corect, dar are o atitudine critica.

Nativul din zodia Fecioara iubeste natura si studiul. Apreciaza viata simpla si nu îi plac experimentele. Mizeaza mai degraba pe rabdare si perseverenta decât pe aventura si speculatie. Îsi planifica afacerile pe termen lung. Are talent pedagogic.

Daca Soarele este prost aspectat, nativul din Fecioara poate fi meschin si cârcotas. Indecizia îl poate face sa rateze sansele. Nativul din Fecioara poate lua totul în nume de rau, poate fi zgârcit sau cu toane.

Sanatate : Nervii sunt sensibili. Uneori, nativul Fecioara poati fi ipohondru. Este predispus la eczeme sau ulcere, mai ales daca parerile nu îi sunt luate în considerare si îi este lezat amorul propriu. Digestia poate fi dificila, motiv pentru care pot sa apara constipatii.

Fecioara e un partener modest, rezervat, timid. Cauta un partener cu care sa împartaseasca aceleasi idei despre igiena si sanatatea vietii. Cauta pe cineva capabil sa analizeze personalitatea sa complexa. Exista posibilitatea de a-si cunoaste partenerul la locul de munca, în cadrul serviciului sau în domeniul ocrotirii sanatatii. Uneori lucreaza împreuna cu partenerul dupa casatorie.

Partenerul trebuie sa fie mai mult cerebral decât afectuos, pentru a putea sa pastreze legatura sentimentala. Pâna si pe plan sentimental, nativul Fecioara urmareste un anume sablon sau program în care sa se încadreze, asta pentru a fi sigura ca va avea parte de stabilitate si securitate. Idealul sau pe plan sentimental este un partener matur în adevaratul sens al cuvântului, o persoana conservatoare, responsabila, asezata, practica si organizata ca si ea.

Are sansa sa întâlneasca jumatatea ideala în domenii legate de afaceri, pe plan profesional, printre arhitecti, ingineri constructori, fermieri, oficialitati guvernamentale locale, proprietari de pamânt, antreprenori, politicieni.

În dragoste, Fecioara nu tolereaza nici o greseala sau neglijenta. Trebuie ca perechea sa sa aiba grija de ea si sa o serveasca în permanenta. Dragostea unei Fecioare se desfasoara mai mult la nivel mental. Are tendinta de a-si reprima starile afective, senzualitatea sa fiind disimulata sub o masca aparent calma, dar care ascunde conflicte interioare intense. Are tendinta de a-si înfrâna sau cenzura instinctul erotic sau de a-l manifesta rece, lucid si cerebral. Fiind atât de rationala, Fecioara are tendinta de a transforma si sentimentele într-un interes personal.

Este foarte fidela si credincioasa, dar fara a-si exterioriza prea mult sentimentele, iubind în liniste, în interiorul fiintei sale. Este rezervata si timida în dragoste. Firea sa rece si critica îi aduce putini admiratori. În dragoste încearca sa-si pastreze puritatea si virginitatea cât mai mult posibil, dintr-o dorinta puternica de a pastra controlul asupra propriei vieti, dar si din timiditate. Este toleranta în dragoste, amabila, întelegatoare, deschisa, lasând la o parte ironia si sarcasmul. Din cauza dorintei sale de a i se respecta intimitatea, e posibil ca adeseori în viata sa treaca drept o singuratica. Este prudenta si gândeste bine chiar si relatiile în care se implica. Fecioara se simte bine numai într-o lume materiala, în cea emotionala nemaigasind liniste si stabilitate.

Fecioara poate fi cucerita cu discutii despre serviciu, banalitati cotidiene, despre diete de slabire si obiceiuri casnice (curatenie, ordine), despre animale de casa, agricultura, stiinta, comert (magazine), plante, medicamente, examene, relatii profesionale, despre unchi si matusi, despre medicina (boli, medicamente), topuri, clasamente, statistici. Pentru a o cuceri, trebuie sa îi fie stimulate micile manii: ordine, precizie, igiena, curatenie. Plimbarile si cumparaturile prin magazine o atrag foarte mult, deci pot fi locuri perfecte de întâlnire. O atrag vizitele la rude, locurile cu igiena si ordine perfecta. Nu-i plac surprizele de nici un fel, asa ca nu trebuie sa i se pregateasca glume si feste, pe care nu le va gusta niciodata. Pâna sa fie complet cucerita, simte orice apropiere ca o violare a intimitatii, de aceea nu lasa pe nimeni prea usor sa se apropie.

3 răspunsuri:
| Twp3w a răspuns:

Personalitatea zodiei Fecioara
Modest, obiectiv, meditativ, cu un simt pronuntat al datoriei, nativul Fecioara poate fi un bun savant, contabil sau critic, pentru ca are o capacitate analitica deosebita. Este un om rational, foarte atent la detalii. Actioneaza cu grija si corect, dar are o atitudine critica.

Nativul din zodia Fecioara iubeste natura si studiul. Apreciaza viata simpla si nu îi plac experimentele. Mizeaza mai degraba pe rabdare si perseverenta decât pe aventura si speculatie. Îsi planifica afacerile pe termen lung. Are talent pedagogic.

Daca Soarele este prost aspectat, nativul din Fecioara poate fi meschin si cârcotas. Indecizia îl poate face sa rateze sansele. Nativul din Fecioara poate lua totul în nume de rau, poate fi zgârcit sau cu toane.

Sanatate : Nervii sunt sensibili. Uneori, nativul Fecioara poati fi ipohondru. Este predispus la eczeme sau ulcere, mai ales daca parerile nu îi sunt luate în considerare si îi este lezat amorul propriu. Digestia poate fi dificila, motiv pentru care pot sa apara constipatii.

| ĄŇÐİ a răspuns:

Buna.Si eu sunt in zodia fecioarei.Eu stiu ca fecioarele sunt cele mai incapatanate dintre celelalte zodii.winking... uite ID meu de mess sa mai vb:andy_francesca. fundita?