| Ana47 a întrebat:

As vrea sa stiu ce inseamna dereglari hormonale, chist ovarian, cauze si remedii si daca mergi pentru un consult ginecologic ce se intampla mai exact

Răspuns Câştigător
| Knu a răspuns:

Dereglarile hormonale sunt acele dereglari ale hormonilor din corpul tau. Acestea pot insemna o activitate mult prea mare a lor, ori prea mica sau deloc. Oricare dintre ele pot duce la anumite afectiuni si neplaceri. Chistul ovarian este o "crescatura" care apare pe ovare, sau in zona lor. La consultul ginecologic vei fi asezata pe o masa/scaun, cu picioarele desfacute si doctorul iti va consulta zona genitala (atat afara cat si inauntru). Nu doare si nu trebuie sa-ti fie rusine (el/ea vede zeci pe zi) si este chiar recomandat sa faci un consult macar anual.