| dolcedolecegabanad12345678899098 a întrebat:

As vrea sa stiu ce inseamna pozele polaroid si unde le pot face sau daca le pot face cu orice aparat, deoarece vreau sa trimit o aplicatie de model la o agentie si trebuie sa trimit numai polaroide, insa nu stiu nimic despre ele si cum si unde se fac!
FFUUNNDDAA!

3 răspunsuri:
| EllyClau a răspuns:

Hei..nu sunt sigura, dar presupun ca pozele polaroid sunt cele scoase instant(intre anii 1980-1998 in Romania existau niste aparate la care odata ce faceai poza iesea instant)

| mihai69 a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Instant_camera
E vorba despre un procedeu de fotografiere care scotea direct poza, la scurt timp după apăsarea declanșatorului aparatului foto (unul special, vezi link-ul).
Din câte știu, atât aparatele, cât și filmele astea NU se mai produc în ziua de azi - e posibil să se refere la ceva asemănător, de genul o foto digitală printată pe loc.
Cel mai bine e să întrebi direct pe cei care cer poza la ce anume se referă - astfel elimini orice posibilitate de eroare.