| alinaaaaaa a întrebat:

as vrea sa stiu si eu cum este la liceul pedagogic din Deva.si nu numai din Deva.de oriunde`. e rentabil sa mergi la un liceu ca acesta?big grin

1 răspuns:
| TiinutsS:╳DiiiD a răspuns:

De cate ori ati intrebat o fetita de 4-5 ani ce vrea sa devina cand va creste? Raspunsul a venit, inevitabil, ceva de genul doctorita, balerina, printesa. Dar un baietel? Astronaut, robot sau mai stiu eu ce ciudatenie metalizata.Prin jurul varstei de 14-15 ani incepi sa te intrebi ce doresti sa faci in viata, care este meseria pe care vrei sa o imbratisezi, cum trebuie sa te pregatesti pentru a reusi, care sunt calitatile necesare pentru a avea meseria dorită. Profesia pe care o profesezi implica profesionalism, evident.ca d-aia se numeste profesie.hee heeParintii sunt cei care ne cunosc cel mai bine dar nu folosesc asta pentru a te indruma spre o meserie.In general, parintii isi "imping" copiii spre o meserie banoasa pentru ca nu vor indura ce au indurat ei.Parerea parintilor este doar o sugestie, nu trebuie urmata decat daca TU crezi ca trebuie. Uite, de exemplu mama vrea sa ma fac medic stomatolog da' eu nu vreau si nu o sa ma fac pentru ca nu ma pasioneaza. Tata vrea sa ma fac educatoare si chestia asta chiar nu o inteleg pentru ca stie foarte bine ce salarii de nimic sunt in invatamant deci, nu inteleg de ce vrea sa le calc pe urme.Si totusi, avand in vedere ca notiunea de "criza" ne-a invaluit, e mult mai greu ca acum vreo 10 ani sa-ti gasesti un loc de munca.Toata lumea da afara, nimeni nu mai angajeaza. Orice meserie ati avea, bucurati-va ca inca o mai aveti si iubiti-o asa cum e! Buna sau rea, este modul prin care va hraniti copiii si pe dvs.happy