| Andra_3493 a întrebat:

As vrea sa va detaliez o problema pe care o am si vreau sa nu mai existe.
Este vorba de scoala.
Eu invat destul de bine insa as vrea mult mai mult.Am 14 ani si sunt in clasa a 8-a.Materia este destul de grea, dar cel mai rau este ca avem f multe ore la care trebuie sa invatat pe zi, si prea multe teste.Sa vad dau un exemplu.Vinerea am in orar:Romana, Biologie, Matematica, cHIMIE, tehnologie si istorie.Ganditi-va si voi cum am putea noi sa invatat >atat?
Nu este vorba, ca am note mici tare.IN clasa 5-A MI-a iesit media 9... ceva nu mai stiu, 9, 14 cred... apoi in clasa 6-a am avut media 9, 53, iar in clasa a 7-a 9, 37.Deci profesorii ma considera o eleva buna, toti ma considera un copil detreaba cu care ai ce vorbi insa eu as dori sa nu am note mai mici de 8.Si aici am vrut sa ajung.Cum pot face asta.
De exemplu, la matematica daca nu ai invatat la timp nu prea de descurci, la chimie la fel, si chiar la romana este mai rau decat la celelalte.Am inceput sa imi fac o mare problema, din momenul in care ieri am ramas f mirata de nota pe care am luat-o la test la limba romana.(7, 30)...nici odata nu am fost buna la acesta materie, insa vreau sa ma ridic acum in clasa a 8-a si sa imi arat si mie si doamnei profesore ca pot daca vreau.Eu am vazut ca daca invat e f frumos, cand iti aduce un test sa auzi ca ai luat o nota mare.
Insa v-am zis daca nu ai invatat la timp, nu stiu cum sa fac sa recuperez.Momentan fac pregatire la matematica.
Este cam aiurea cu profesorul asta pentru ca se enerveaza f repede si daca fac ceva gresit imi taie si imi scrie el.Mama insa, il considera un profesor autoritar si bun in acelasi timp...Este f rau, nu a timp sa iti inveti.Incepi orele la 12 sau 1 si vii la 6 sau 7 seara. Ziceti voi cand ai timp sa iti scrii si sa iti faci si temele.
Repet, este f important pentru mine deoarece acum sunt in clasa a 8-a sa ma ridic sa fiecare materie la care nu am fost buna niciodata.As vrea ca atat colegii, cat si profesorii sa ramana cu o parere buna despre mine.Pregatiri nu mai vrau sa fac.Si ganditi-va si voi ce ar insemna pregatire la matematica, in fiecare saptamana si la romana de ex.Plus ca parintii trebuie sa ma dea la inot incurand.Isi permir parintii mei, insa nu vreau sa ma apauc si de pregatire la romana, De ce sa scoti bani si buzunar daca poti pur si simplu sa inveti? De banii aia imi pot cumpara eu ceva ce imi place mule, bijuterii preferate de exlaughingInsa, de asta va cer voua ajutorul, sa ma sfatuiti, cei care ati fost sau sunteti in situatia mea sau care nu ati fost insa stiti cum Sa ma ajutati.As vrea sa ajung cat mai repede posibil, sa nu am note mai mici de 8.Rar daca sa intampla sa scap si un 7.
sI VA ROG am observat ca nu prea vreti sa raspundeti La intrebari. Cei pe care ati ajutat va vor ajuta si ei la randul lor.
Va multumesc si astept mesajele voastre:*

9 răspunsuri:
| Mihai7best a răspuns:

O doamne cat te stresezi pentru scoala eu am fost 1-8 in Colegiul National "Emil Racovita" Cluj-Napoca (a5a scoala din Romania) si am invatat bine si totdeauna am avut note bune, trebuie sa muncesti pentru ca la final ai examene importante dar daca iei un 5-6 stai calma ca nu se termina lumea laughing asteapta sa ajungi la liceu cum is eu acum in a9a si o sa vezi ca o sa fie mult mai relaxant big grin asa ca chill out si mai iesi cu prietenii pe afara / la un suc ceva nu tot atata invatat ca strica daca il faci in exces laughing

| PinkyPu a răspuns:

Salut.Si eu invat bine.rar se intampla sa iau un 7. daca vrei si te ambitionezi ai sa reusesti.ca sa reusesc eu sa invat, citesc tot ce am de invatat, de vreo 3-4 ori, lent, cuvant cu cuvant pentru a intelege toata lectia.asta la celelalte materii in afara de chimie, fizica si matematica.la acelea, ma uit peste exercitii decate ori este nevoie, pana prind logica. dar este mult mai usor daca esti atenta in clasa, si unde nu intelegi sa intrebi...ca degeaba copiezi de pe tabla si nu intelegi cum se face.la teste si teze...nu o sa mai ai rezolvarea.
si hai sa-ti dau un sfat care pe mine ma ajuta.
daca ai de invatat o lectie la civica de exemplu. fa rezumatul lectiei pastrand ideile principale, iar apoi fa rezumatul rezumatului. sper ca te-am ajutat. daca mai ai nevoie de ajutor, nu ezita sa ma intrebi.:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iati multe culegeri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu te plangi?laughing Eu sunt la clasa de engleza, adica am 2 zile pana la 3 si 3 zile pana la 2 si miercurea am Romana, Engleza, Fraceza, Geografie, Chimie, Istorie care e maine si am 3 teste. Precizez: iau 4 ore in particular: romana, engleza, franceza si mate (pana si sambata am una) asa ca nu te plange! Poate fi si mai raustraight face

| HappyGirl4 a răspuns:

Serios? nu te mai palnge si invata eu sunt clasa a 5a invat dupa amiaza si dau teste zi de zi si cel mai devreme vi la 5 seara si plec la 12 in fiecare zi cat pot sa am timp si totusi cea mai mica nota a mea e 8 la mate care e mai grea

| Moldoveanu_Ionut_1995 a răspuns (pentru HappyGirl4):

Esti a 5-a deci nu intelegi, asa ca lasa-ma sa iti explic.In clasa a 8-a vor fi mai multe tipuri de elevi: cei care se streseaza din ruptul capului cu examenul chiar daca abja a inceput anul scolar si se pun pe invatat, cei care sunt calmi si se pun pe invatat in ultima luna, cei care se plang nu pot invata si nici nu vor sa faca pregariri si cei care nu invata niciodata fiindca sunt destepti ca dracu si inteleg totul din clasa.Acei 8 ai tai au potentialul de a deveni 5-uri cu usurinta in a 8-a.A 8-a si a 7-a sunt foarte grele.

| Andra_3493 explică:

Mai multe raspunsuri rapide m-ar ajuta mai multbig grin>Mulumesc.
PS:dau fundawinking

| Andra_3493 explică:

Mihai7best, nu prea sunt genul de persoana care as vrea sa ies cu prieteniilaughing. Prefer sa imi petrec timpul in fata calc unde fac mult mai multe chestii interesante.Si da din pacate.ma stresez. Oricum iti multumesc pentru sfatul tauhappy

| superbroasca a răspuns:

Si eu am aceeasi promblema dar la mine sunt profesorii groaznici de ex. la mate am fost la tabla si am facut o problema foarte grea si lunga singur singurel si, bineinteles ca am gresit ca am scris din greseala un 1 in loc de 0 la sfarsit desi nu conta! si profu' mi.a dat un 4... stiu ca asta nu te ajuta dar si eu cautam raspuns la aceasta intrebare de ani buni...