| Balog_Annamaria_2000 a întrebat:

As vrea si eu niste sugestii in legatura cu subiecte de discutie cu baiatul pe care il plac. Am vorbit deja despre scoala, despre vacanta lui.Pe multe site-uri am vazut ca fetele ar trebui sa asculte baietii, doar ca baiatul de care imi place mie nu prea spune nimic fara sa il intreb eu.eu am ramas fara idei. big grin. Va rog sa nu trimiteti raspunsuri gen: daca nu vorbeste cu tine atunci nu e interesat sau asa. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Nu e adevarat ca fata trebuie sa asculte, depinde de persoane, sunt persoane care prefera sa vorbeasca iar altele care adora sa asculte, si eu mai am momente cand mai vorbesc cu cate o fata si nu imi spune absolut nici un cuvant, daca nu voi spune eu ceva nici nu se va deranja sa incerce sa gaseasca macar o propozitie sa-mi spuna, si cateodata ma cam derajneaza si asta, incercand mereu sa spun ceva iar partenerul de vorba nici macar un cuvant nu imi spuna in comparatie cu mine care ma chinui sa mentin o conversatie placuta, mda, cam pare ca nu ti-e rasplatit efortul, cam asa cred ca te simti acum, poate fi timid, dar timiditatea dispare din momentul in care se va simti mai in largul tau alaturi de tine, petreceti mai mult timp impreuna, cand se va obisnui cu prezenta ta va scapa de acele emotii si va fi mai relaxat, atunci va incepe sa isi mai dea drumul la gura.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pune-l sa-ti vorbeasca, in serial, despre interesanta lui viata.

| RainmakerX a răspuns:

Buna! Unii baieti sunt pur si simplu timizi si trebuie oarecum impinsi ca sa vorbeasca...

Ce poti sa vorbesti cu el?
Fa-i un compliment, oricat de mic
Nu numai femeile trebuie sa primeasca complimente. Si baietii sunt la fel de incantati sa li se zica ceva dragut, asa ca nu ezita sa il lauzi pe cel cu care te intalnesti, daca observi ceva care iti place. Poti sa remarci modul in care s-a imbracat sau in care si-a aranjat parul. Astfel, atmosfera se va mai destinde si el se va simti mai in largul sau in preajma ta. Fii sigura ca si baiatul cu care te intalnesti este la fel de emotionat si poate chiar nesigur pe el, asa ca un mic impuls nu poate decat sa aiba rezultate bune.

Vorbeste despre pasiunile tale
Cand te intrebi ce subiecte de discutie sa abordezi atunci cand te intalnesti cu un baiat, mergi la sigur daca vorbesti despre pasiunile tale. In acest fel, expui si o seama de sentimente, nu doar ganduri, creand o legatura mai puternica cu persoana de langa tine. In plus, puteti descoperi hobby-uri comune, ceea ce automat va conduce catre alte subiecte interesante pentru amandoi.(Astfel o sa vezi ce filme, jocuri, sporturi, muzica, carti va plac amandurora si o sa puteti discuta mai mult despre acestea.)
Afla care sunt hobby-urile lui
Incearca sa ii pui cateva intrebari legate de pasiunile si hobby-urile lui, fara sa il faci sa se simta ca la interogatoriu. Asculta-l cu atentie si afiseaza interes fata de persoana lui, altfel se va ajunge iarasi la o tacere stanjenitoare. Chiar daca el e pasionat de fotbal si tu nu esti tocmai incantata de acest subiect, nu te arata plictisita si nu schimba imediat vorba, pentru ca il vei face sa se simta prost.
Discuta despre familia ta
Nu toata lumea se va simti confortabil sa deschida acest subiect de discutie, insa, daca ai norocul sa te afli in relatii stranse cu familia ta, nu te sfii sa vorbesti despre asta cu baiatul cu care te intalnesti. Psihologii sunt de parere ca acest subiect arata nu numai ca familia este o parte importanta din viata ta, ci si valorile pe care le ai si cum privesti relatia dintre doi oameni. Daca partenerul tau nu spune nimic despre familia lui, nu ii pune intrebari care pentru el ar putea fi delicate. Lasa-l sa se deschida singur, atunci cand se simte confortabil. Ca sa fii sigura ca nu spui ceva nepotrivit, invata sa ii citesti limbajul trupului, pentru a observa atunci cand il deranjeaza ceva.
Povesteste intamplari amuzante prin care ai trecut
Oricine are cateva amintiri foarte amuzante, care se dovedesc a fi deosebit de utile in momentul cand nu stii despre ce sa mai vorbesti cu un baiat la o intalnire. O povestioara haioasa despre o intamplare prin care ai trecut nu poate decat sa destinda atmosfera. In plus, aceasta va spune si cum reactionezi in anumite situatii si va arata ca stii sa faci haz de necaz.

Exista suficiente subiecte de discutie pe care le poti aborda atunci cand te intalnesti cu un baiat. Cheia este sa fii relaxata si sa iti afisezi interesul pentru el, pastrand naturaletea si evitand subiectele delicate si greselile majore.

Succes!

| Balog_Annamaria_2000 explică (pentru RainmakerX):

Multumesc! Dar, eu nu ma intalnesc cu el deoarece el nu e genul de baiat care sa stea in jurul fetelor. Eu vreau sa vorbesc cu el pe o retea de socializare.

| RainmakerX a răspuns (pentru Balog_Annamaria_2000):

Eu unul cred ca poti sa abordezi unele dintre aceste subiecte si cand vorbiti pe acea retea. (in afara de cel cu complimentele...ala nu mai merge)
Ma bucur ca te-am ajutat!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Gasiti un punct comun, poate e rusinos, timid, din cauza aceasta nu preia el initiativa, dar tu fiind mai curajoasathinking cu siguranta vei gasi ceva.
Afla ce ii place lui sa faca si dezvolta pe acel subiect.sa vezi ce bun de gura va fi atunci

| Balog_Annamaria_2000 explică (pentru SergiuBoss11):

Pai stiu ca ii place handball-ul. Si eu am facut handball. Dar nu prea stiu ce sa ii zic. Ieri, cand am vorbit de scoala s-a bagat si el in discutie, adica m-a intrebat anumite lucruri. Si am cam ramas fara idei.