| anonim_4396 a întrebat:

as vrea si eu sa ma apuc de breakdance(sunt intr-o trupa care face, si as vrea si eu sa ajung la nivelul lor, e o trupa simpla, adica trebuie sa vii invatat ca nu prea stau ei sa iti arate, ei se perfectioneazape ei), stiti cumva vreun site unde imi arata mai multe lucruri?(fara youtube)sau aveti niste sfaturi pentru incepatori... v-am pupat:*:*(fata 16 ani)

6 răspunsuri:
| nutty a răspuns:

Breakdance`ul este mai mult pentru baieti. La fete e mai rar, dar pentru a`l practica ai nevoie de o conditie fizica (forta in maini, picioare, etc.) si putina elasticitate. Am incercat si eu, dar e un stil cam greu. Si daca intr`adevar vrei sa inveti, mai bine te inscrii la o trupa de dans. (parerea mea) :*
E posibil sa confunzi streetdance`ul cu breakdance`ul. La break se fac mai mult "scheme" (stat in cap, maini, flip`uri, s. a) iar street`ul, pe langa faptul ca reprezinta mai multe stiluri combinate, se bazeaza pe miscari, coregrafii, bla bla. big grin

| nutty a răspuns:

Sunt si eu tot fata, de`aia am spus ca e mai greut, mai ales daca nu ai facut niciun sport.
Sunt fascinata cand vad pe cineva ca face break, si cred ca o sa incerc din nou laughing
App, ca sa stai in cap sau maini cel mai usor e sa incerci la perete, iar flip`urile la saltele d`alea mari. big grin

| Dediii. a răspuns:

Pai, vreau sa-l contrazic pe cel ce a raspuns inaintea mea, breakdance'ul este atat pentru baieti cat si pentru fete. Intradevar este un sport greu si ai nevoie de forta in maini in primul rand. Cel mai bine ar fi sa gasesti o trupa in orasul in care locuiesti, pentru ca e imposibil sa nu existe. Daca esti din arad dede.gunsandroses@yahoo.com si iti dau informatii despre una din trupe. Pe youtube gasesti cele mai multe tutorial-uri dar daca dai un search pe google iti garantez ca mai sunt. Bafta in ce vei face!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu confundhee heeAsta vreau, sa stau in maini in cap flick-uritongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 17 ani iti pot da eu mai multe sfaturi ma gasesti in Cluj in Marasti

| bogdy_7709 a răspuns:

Daca ma vedeai pe mine la 12 ani cum stateam in maini am stat 2 ore.iar acum la 17 ani numai pot deloc