| isabella a întrebat:

Buna as vrea si eu sa stiu daca as termina profilul turism si alimentatie sau filologie ce meserie as potea sa urmez dupa? straight face. mersi:*

3 răspunsuri:
| dyana_8491 a răspuns:

Buna, daca vei urma profilul turism si alimentatie ai putea sa lucrezi ca ghid turistic, agent comercial, si alte meserii ce tin de domeniul acesta:* daca te duci la filologie ai putea dupa sa urmezi o facultate ( cum ar fi Facultatea de litere din Bucuresti) si sa devii profesor de romana, istorie sau filozofie! liceele teoretice din punctul meu de vedere sunt mai putin folositoare pentru cariera decat celelalte!:* bafta cu admiterea!winking

| narcis13 a răspuns:

Din cate stiu eu, turismul si alimentatia sunt calificari separate(ori ai inteles gresit, ori e posibil ca aceste calificari sa fie cumulate, desi nu cred).
Eu am terminat un liceu economic cu specializarea turism. Daca termini la alimentatie publica, vei putea fi bucatar/ospatar/patiser, iar la turism vei putea lucra ca agent de turism ori pe un alt post intr-o agentie de turism ( nu vei putea fi ghid turistic, pentru ca iti trebuie un atestat).
Terminand intr-o clasa de filologie, nu ai nici o meserie dupa absolvire.Va trebui, astfel, sa faci si o facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As putea avea o cariera in avocatura daca termin folologie intensiv engleza?