| madycumada a întrebat:

As vrea si eu un sfat. Am 13 ani si ma tot gandesc la ce liceu sa merg. Nu sunt foarte stralucita la matematica, ma pricep cat de cat la romana si am talent la desen si dans. Imi puteti spune si mie la ce liceu asi putea merge? sunt din brasov-sacelehappy

Răspuns Câştigător
| kidulinha a răspuns:

La filo faci greaca/latina/neogreaca. O limba de-asta mai ciudata si mai grea. Iti recomand stiinte ale naturii sau stiinte sociale. sociologie, poti incerca si psihologie. Sau un liceu economic, turism, alimentatie, economie sau comert. Sau liceul de arte... Un liceu de arte, nu sunt din brasov nu cunosc liceele dar vorbesc despre profiluri. Ai f multe optiuni, trebuie sa alegi ce crezi ca te caracterizeaza, sa te interesezi ce se face la acel profil, poti sa vorbesti cu prieteni mai mari care sunt in anumite licee, la diferite profiluri ( Daca ai). Trebuie sa te cunosti, sa vezi ce esti in stare sa faci, adica daca mate nu e punctul tau forte nu-ti recomand mate info. De altfel, daca nu te pricepi la romana nu-ti recomand filo. Sau daca nu stii engleza, evita bilingv engleza si liceele care au intensiv engleza sau o alta limba pe care nu o stii. Si tot asa...Eh. Grea e viata de cls a 8a. Dar la 13 ani, u esti a 8a?big grin Sau te gandesti pentru la anul'?
Scuza-ma daca te-am incurcat de tot, dar asta este adevarul.
Te pup. SI nu uita, alege in functie de ce crezi ca stii mai bine, ce crezi ca te caracterizeaza, ce iti place sa faci, si in functie de medii si de distanta fata de casa, crede-ma, e neplacut sa mergi o groaza pana la liceu si inapoi. Pupici, pupici, pupici:*

5 răspunsuri:
| kidulinha a răspuns:

Media nu prea conteaza la liceul de arte pentru ca se da proba de aptitudini. tongue Apropo, fundita big grin?

| bluesky a răspuns:

Filozofie sau scoala pentru pictori...scoala de arte parca se numestebig grin

| princessmary a răspuns:

Nu neai spus media

| DianaAndreea90 a răspuns:

Incearca ceva filologie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde din ce oras esti...eu sunt din Cluj si stiu vreo 2-3 licee bune pentru tine ex : Romulus Ladea, Octavian Stroia etc