| Euletitia a întrebat:

Astazi diriga ne-a prins pe terenul de sport fumand, pe mine si pe o colega. a zis sa ne chemam parintii la scoala maine, ca daca vin si discuta cu ei, ne alegem doar cu o mustrare in fata clasei, in schimb daca nu ne vin parintii din diverse motive, ne scade un punct la purare. Deci e inj interesul nostru sa vina. Problema e ca tata e plecat de ieri seara cu probleme de afaceri la Bucuresti, bunicii sunt din alte localitati, iar singua care poate vnei ar fi mama, mai ales ca ea maine si joi lucreaza dupa-amiaza, deci e libera dimineata sa vina la scoala. probbema e ca mi-e fr4ica sa afle ca am fumat pe teren. cum sa fac astfel incat sa-i spun, sa vina la scoala, dar sa scap cat mia "ieftin" pe urma, acasa? Heeelp!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Mergi seara la ea, inainte de cina, cat e linistita si ii spui ca ai incercat si tu, a fost tentatia varstei. Nu o s-o mai faci si iti pare rau ca ai facut-o. O rogi sa vina la scoala sa clarifice lucrurile, ii explici cat mai calm.
Hai, ca n-o fi dracul atat de negru.
Incearca sa-i demonstrezi ca n-o sa mai fumezi, o ajuti, ii spui ca ai gresit, ii ceri iertare.
Bafta!

| Euletitia explică (pentru Sadop):

Merci de sfat si de incuajare, dar nicinu stii ce frica imi e. Presimt ca urmeaza opedeapsa grea, poate chia si bataieofff, tremur de frica!

| Sadop a răspuns (pentru Euletitia):

Incercarea moarte n-are.
Asta e, ai gresit, platesti. Dar trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa-i spui. Crede-ma, e mai rau daca afla din alta parte.

| Euletitia explică (pentru Sadop):

Stiu, si cel mai nasol e ca daca nu afla de la mine si in timp util, e prea tarziu s a mai vina la scoala, si atunci diriga imi scade nota la purtare, ceea ce nu vreau. Am fost mereu o eleva buna, nu am deloc absente nemotivate, doar vreo 3 motivate dintr-o zi din februariecand am fost racita, am medii peste 9, 5 in fiecare an, deci clar nu pot lasa sa nu vgina mama si sa mi se scada nota la purtare. Tu ai trecut vreodata printr-o situatie concreta? Sa trebuiasca sa le spui ceva parintilor pentru care stii ca te vor pedepsi? daca da, cum ai procedat si cum ai scapat de pedeapsa?

| Sadop a răspuns (pentru Euletitia):

Da, am trecut. Dupa ce am venit de la scoala am sunat-o pe mama si i-am spus sa mearga in seara respectiva la scoala ca e chemata de diriginta. Normal, m-a intrebat de ce. Dar daca ai ocazia vorbeste cu ea fata in fata. Ii spui ca ai vrut sa vezi si tu cum e cu fumatul, vazand atatea persoane in jurul tau facand asta, si intamplator a vazut si diriginta. Sa precizezi de cate ori ai ocazia ca nu se va mai repeta, a fost o curiozitate, atat.
Sa nu o minti cu niciun detaliu! E mai bine sa-ti asumi greseala, pe viitor de va ajuta.
Cat despre pedeapsa, nu ai ce face. Daca va considera ca trebuie, te va pedepsi. Incearca sa nu te revolti, sa te prefaci macar ca o accepti. Asa isi va da seama ca tu chiar regreti ce ai facut si cine stie, poate o va anula curand.
Sa ne tii la curent happy!

| Euletitia explică (pentru Sadop):

Buna! La scoala am scapat iefitn, doar o cearta in fata clasei de catre diriga, insa acasa am luat vreo 10 curele la fund si vreo 3 palme pe4ste fata. Nasoool! Merci oricum de raspuns. O seara faina si numai bine!

| Sadop a răspuns (pentru Euletitia):

Si mai fumezi deacum? Mai ales in scoala.

| Euletitia explică (pentru Sadop):

Nuuu. Tin mult prea mult la fundul si la fata mea sa mai imi trebuiasac fumat.

| Sadop a răspuns (pentru Euletitia):

Nu e problema de fund sau fata aici. Durerea va trece repede acolo, vei ramane cu amintiri doar.
Dar daca continui sa mai fumezi, iti garantez eu ca durerea plamanilor nu va trece happy.

9 răspunsuri:
| sinnz a răspuns:

Ii spui mamei tale ca nu ai fumat ai tinut putin tigara colegei tale! si mama ta presupun ca o sa-ti spuna sa nu mai umblii cu acea fata!