| Lavinia20 a întrebat:

Bunawinking.
Aud mai peste tot cuvantul"caterinca" si nu stiu ce inseamna. Nu-mi pot da seama ce semnificatie are acest cuvant. Imi puteti explica ce inseamna?big grin

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde de context.
Această întrebare este pusă la caterincă. (la mişto, în bătaie de joc, etc.)
Ne place să facem caterincă la petreceri. (să glumim, să râdem, să ne simţim bine)
Facem mereu caterincă pe seama fătălăului ăla. (îl luăm în balon, facem băşcălie de el, îl luăm la mişto)
Mama a făcut caterincă atunci când a aflat că m-am apucat de fumat. (a făcut urât, a făcut "gât", a comentat, m-a certat, s-a supărat)
Tu te-ai îndrăgostit de ea şi ai picat în caterinca ei. (în capcana ei, în firea ei superficială, etc.)
Contează, după cum observi, contextul în care e folosit!
Sper că te-am lămurit!

| vlaaddd a răspuns:

Caterinca = misto.

| NinaY a răspuns:

Inseamna vrajeala.Adica a face misto de cineva, a rade, a-si bate joc. Vrei mai multe sinonime? da-mi mesaj daca e happy

| Petronela a răspuns:

La misto

| Lavinia20 explică:

Multumesc pentru ca m-ati lamurit

| MosCraciun a răspuns:

Caterincă, caterinci s. f. 1. cursă, capcană. 2. zgomot, gălăgie. 3. scandal; ceartă. 4. (inrl.) vorbe neserioase prin care interlocutorul este ironizat fără să-și dea seama.

| Ofatamisterioasa13 a răspuns:

Adica la mistowinking ( adica vorbeste la caterinca = la misto, la vrajeala...)sper ca t e`am ajutat:*

| RikarDo a răspuns:

Caterinca = Gluma

| Ionescu_Camelia_1980 a răspuns:

Nu recomand, e un jargon ordinar, un cuvant de mahala, de cartiere etc. Daca ai ceva scoala nu-l folosi.