| Filozofie a întrebat:

azi am dat Evaluarea Nationala, iar la ex. 6 Subiectul al ii-le unde se cerea o atributiva ceruta prin sa eu am scris " Copiii care nu se vad sa iasa afara". Credeti ca este bine?

Răspuns Câştigător
| Borsecuț a răspuns:

Din pacate nu e bine. Ai o propozitie atributiva, insa este introdusa prin „care": „care nu se vad". Propozitia principala este „Copiii sa iasa afara". Sorry :( In barem, insa, scrie ca se puncteaza 1 punct pentru orice tip de fraza pe care o construiesti, si inca unul pentru construirea oricarui fel de propozitie atributiva. Poti descarca baremul sa te convingi:http://subiecte2017.edu.ro/2017/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/
In mod normal, deci, ar trebui sa primesti 2 puncte, insa aici cred ca depinde si de corector... :)