| YLLL a întrebat:

azi trebuie sa ma duc la o zii de nastere a unei prietene.Si.o tine acasa, si m. a chemat pe mine si inca 2 fete, si vrea sa dormim la ea.
Dar parintii mei mi.ai spus ca ma lasa la ziua ei, dar sa nu dorm acolo, si sa vin acasa.straight face
Eu nu inteleg ce are ca dorm la o prietena acasa. ei zic ca nu se face asa ceva, ca nu rezolv nimic ca dorm la altii si de astea.crying(i.am zis mamei ca daca pe vremea lor nu era asa, nu se dormea la altii, si ca daca nu s.au stiut distra nici eu nu am voie sa ma distrez?straight face
M.am enervat rau. chiar nu inteleg dc nu ma lasa. si pe celelalte fete le lasa.crying( in + ca am 14 ani, si parintii acelei fete vor fi acasa, asa ca nu putem face ceva rau, daca ei la asta se gandescstraight face

Răspuns Câştigător
| Kenny a răspuns:

Ma, depinde de ce fel de parinti ai.
Daca ti'au spus din start "nu" si nu mai vor sa auda nimic legat de asta, e chiar naspa.
Incearca sa vorbesti cu ei, CALM. Prinde-i odata cand sunt amandoi in sufragerie sau in bucatarie, si roaga`i sa discutati putin. Fara tipete, poate ei o sa ridice vocea, dar tu incearca sa fii calma [chiar daca este destul de greu.]
Le explici ca ai 14 ani: ce poate fi gresit ca vrei sa te distrezi cu prietenele tale cele mai bune si sa ramai acolo peste noapte?
Sau, alta varianta care a mers mereu. O rogi pe prietena la care vrei sa stai sa`si roage parintii sa ii sune pe ai tai ca sa le explice ca esti in siguranta. Mai ales daca-i stii pe parintii fetei respective ca fiind foarte de gasca, poti sa-i rogi sa bage 2-3 minciunele: "fetele se culca la 10, inchidem televizorul" bla bla bla. laughing
Ai prins tu ideea. Important e sa nu te dai batuta, din ce spui inteleg ca acest eveniment este foarte important pentru tine.
Well... good luck.:]

1 răspuns:
| Floreenofficial a răspuns:

Daca nu te lasa, nu te lasa.mai incearca.mai bate-i la cap si daca nu, asta e...
trebuie sa le respecti decizia! sad
bafta! :*