| Ariamnaa a întrebat:

Buna! Cam la ce varsta credeti ca este ok sa ai o relatie gen relatie cu saruturi etc. Mie imi place de un baiat este cu 2 ani mai mare ca mine. Nu pot avea o relatie fiindca sunt prea mica adica am 13 ani. As vrea ca baiatul asta sa nu fie luat de o alta fata. Mama si bunica lui stie ca imi place de el. nu stiu daca i-a spus pana acum asta. Oricum e foarte timid cu mine, cam de 1 an am iesit cu bunica lui si bunica mea si el nu a vb cu mine poate de rusine dar in rest e dragut cu mine. Ma rog nu pot spune "este" nu am o relatie cu el dar nah. Vreau si eu sfaturi stiu ca sunt prea mica dar m-am uitat pe insta-ul lui si am vazut la o postare de a lui ca fetele ii comenteaza cu inimi si el ii da replay tot cu inima. Si asta nu face doar la o fata ci la multe. Data trecuta cand m-am uitat pe insta-ul lui am plans 2 ore. Pls sfat

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar după ce ai plâns te-ai simțit mai bine, nu-i așa? Așa că, ori de câte ori îți vine să plângi, să plângi. Și să-i dai și tu inimioare. Dacă îl iubești, nu ești prea mică.
Doamne dă, să mă fac mare,
Ca un elefant micuț,
Ca să-mi crească mintea tare,
Să nu fiu așa prostuț.

| LostForForever a răspuns:

Jale laughing) de acum vrei relație laughing)

| al9264 a răspuns:

Zic că la 13 ani e ok să ai o relație care vine și cu săruturi. Și la 13, 01 ani, și la 13, 99 ani. Acuma, dacă vrei să te aproprii de el, gândește-te și tu cât ești de pregătită (pregătită, în măsura în care își permite orizontul având în vedere vârsta). că așa, ar trebui să puteți întreține o relație. Eu dacă eram în locul tău, mă gândeam mult la toate părțile unei relații, toate aspectele, și dacă, în această masă de prescripții, găseam multe nereguli sau neclarități (a se citi: nu mă vedeam lângă acea persoană de sex opus), se ducea ușor ușor din pasiunea în mijlocul căreia mă trezisem cândva, și aia era, am sfârșit prin a păstra trăirea asta pentru mine, dar asta se mai poate întâmpla. Indiferent dacă ești sau nu genul care să ia inițiativa și să se ducă la el să îi spună franc ce simte, într-un fel sau altul ar trebui să poți să reușești asta, și îți transmit curaj dacă, în fapt, ești genul). Legat de existența celorlalte fete, nu știu ce să zic, ia și asta în calcul când faci marele pas să te aproprii de el, pentru că îți dai seama că, dacă intri într-o relație, se remodelează un pic și o bucată din tine (să nu te trezești "șleampătă"). Eu, care sunt băiat, vorbesc cu fete și mă uit după ele, fără să conteze mult pentru mine, și dacă chiar îmi plăcea o fată, în interacțiunea cu ea mă mișcam un pic mai lent și mai sensibil, sau așa ceva (și când aveam 13-16 ani, și acum...).