| RotaruAngelo a întrebat:

Buna, când ma uit la un serial sau film nu pot citit subtitrările si unele cuvinte parca nu le inteleg si nu inteleg nici filmul si ce trebuie sa faca actorii in film, adica cand intra o scena unde se duc ei sa faca ceva eu nu inteleg ce vor ei sa faca, CARE ESTE PROBLEMA?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Problema ta ar trebui studiată de un logoped.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Capul tau este problema mergi la un neurolog sa vada ce ai.

| ioana748 a răspuns:

Poate ti ar trebui ochelari pentru vedere la distanta.
Pentru alte chestiuni un psihiatru.
Sanatate,

| StoicAnalysis a răspuns:

Adica nu le poti citi? Gen cuvintele ti se par in capul tau ca niste litere amestecate random? In plus chiar daca nu poti citi subtitrarea, ar trebui sa ai o vaga idee despre ce se intampla dupa gesturi, expresii faciale, intamplari si actiuni vizuale. Eu puteam citi subtitrarile filmelor de la 8-9 ani doar ca mai greu pentru ca rulau prea repede pe ecran. Si pana atunci intelegeam vag ce se intampla doar dupa imagine.
Eu zic ca ar trebui sa mergi la un medic de familie si sa-i explici asta...

| RotaruAngelo explică (pentru StoicAnalysis):

La mine cand eram mai mic pe la 12 ani ma uitam la seriale cu 9 sezoane si rețineam tot, dar acum parca nu mai stiu sa citesc, citesc incet si unele cuvinte din subtitrare raman ne citite...

| Madaxo97 a răspuns:

Poate ai dizlexie, este o tulburare de citit. Ți se pare ca literele se amesteca pe ecran si nu mai descifrezi cuvintele, pentru ca dispare prea rapid subtitrarea de pe ecran, iar persoanele cu dizlexie au nevoie de mai mult timp sa citească, chiar pe litere, ca să înțeleagă corect ce scrie.

| RotaruAngelo explică (pentru Madaxo97):

Daca ma uit la un film serial nu pot sa citesc toata subtitrarea si unele cuvinte raman ne citite

| Madaxo97 a răspuns (pentru RotaruAngelo):

Cel mai bine mergi la un logoped sa te diagnosticheze, ar putea fi dizlexie ce ai tu