| QueenD009 a întrebat:

Care este cel mai renumit regizor? FFFFFunda!

3 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

1. Woody Allen si muzele

Viata sentimentala si relatiile dintre vedete sunt o sursa de inspiratie pentru lumeNPG x126154, Woody Allen; Mia Farrowa cinematografica. Woody Allen este un exemplu de regizor care si-a folosit cu succes experientele sentimentale pe marele ecran, proiectandu-le cu mult umor in scenarii originale. Dovedind o adevarata vocatie de Pygmalion, Woody Allen a pus-o in valoare pe Mia Farrow, cu care a avut o relatie agitata, dar prolifica din punct de vedere artistic. Au facut impreuna 12 filme, din care amintesc de Hannah and Her Sisters (3 premii Oscar) si de The Purple Rose of Cairo (premiu Bafta, Cezar si Golden Globes).

A facut-o celebra pe Diane Keaton, pe care a distribuit-o in 6 filme. Oscarul pentru regie l-a cdianekeaton-woodyallenastigat cu Annie Hall, film pentru care si Diane Keaton a primit Oscarul pentru cea mai buna actrita.

Mai nou atentia lui este captata de tanara si talentata Scarlett Johansson, pe care Allen afirma ca o iubeste aparatul de filmat. A distribuit-o in 3 filme si se pare ca vor mai colabora pentru ca talentul si puterea de creatie a lui Woody Allen pare inepuizabila. Vicky Cristina Barcelona este unul din cele mai reusite filme realizate in colaborare de catre cei 2.

| Dean1996 a răspuns:

James Cameron, care a regizat Titanicul cred.

| 5SOS a răspuns:

Din Romania cred ca Alexandru Andreei Nastoiu
Iar din America Wes Craven este cel mai renumit pentru filmele de groaza. Funda?