| emipenet a întrebat:

Care sunt benefiicile de a fi un om mai bun?
Si cum poti deveni un om mai bun?
Cine ma lamureste primeste funda!
Scuze de categorie...

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Lasand ironiile, asta e o intrebare abstracta. Mai bun poate sa insemne si fizic sau fata de propria persoana sau de mai multe persoane sau pentru colegii / prietenii / familia ta sau etc...
Ce beneficii sa ai? o sa ai constiinta impacata probabil.
Nu este o regula daca salvezi o viata, inseamna ca o sa iti cada din cer un castel si o sa traiesti fericit 100 de ani.
O faci pentru ca vrei sa o faci in primul rand si daca te gandesti la beneficii, deja pleci din start cu gandul prost!
A fi un om bun, pentru inceput inseamna sa nu astepti beneficii laughing.
Si daca vrei psihic, citeste carti de dezvoltare persoanala si lucreaza la propria persoana!
Daca vrei fizic, pune mana si fa un sport, invata biologia ca sa iti fii propriul doctor, mananca sanatos si traieste o viata sanatoasa.
Restul o sa vina de la sinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beneficii: castigi $$$
Cum poti deveni: pai citeste Biblia si fa cat de putine pacate si ajuta-i pe ceilalti.
Dar ai un mare dezavantaj: vei fi calcat in picioare laughing

| VICTORTPURO a răspuns:

A fi un om bun inseamna a fi acel cineva care in primul rand nu ezita sa ajute pe cineva la nevoie, persoana responsabila, exemplara si de incredere, beneficiile sunt cam acelea ca lumea care te cunoaste se va mandri ca existi printr-e ei, multi desigur ca se folosesc de asa tip de oameni in scopuri personale, insa oamenii care sunt normali si cu simt omenesc intra-devar te vor stima si ajuta la nevoie, prin a fi om bun iti deschizi poarta spre o lume larga.

| Cristea468 a răspuns:

Fi mai darnic, dă bani la săraci
Vindeți casa, cumpară mâncare de câini şi pisici şi dă-o la adăpost, fi om bun! :]

| percutor a răspuns:

Ce astepti de la a fi un om mai bun? Siguranta unui loc in rai? Pentru mine a fi un om mai bun inseamna a fi mai bun cu tine, sa faci ce te linisteste si te impaca. Nu irosirea banilor inspre milogi e solutia, desi a ajuta un nevoias te ajuta, Doar ca un nevoias nu sta la cersit, el se chinuie si munceste. Ai o viata, fa ce te impaca si te linisteste. Nu te poate lamuri nimeni nici pentru o avere, dapai pentru o funda, singur ai sanse sa te lamuresti