| ederaalexia a întrebat:

Buna ce avantaje as avea daca as da la profilul filologie la liceu?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Avantaje
- din cls a11a nu mai faci mate deloc
- nu dai bac la mate
- din a11a obiectele chimie, fizica si biologie vor fi grupate in unul singur numit stiinte si se iau in general note mari
- e un profil usor, de unde cea mai mare promovabilitate la bac
- e bine acolo daca iti place mult romana
- medii generale mari fara efort extraordinar
- porti deschise la facultatea de litere si ma rog in general iesi prof de romana sau limbi straine, translator, ceva in relatii internationale etc.

Dezavantaje
- nu poti da la o facultate gen finante-banci, IT (calculatoare), telecomunicatii si tot ce tine de astea pentru ca aici se cere bac la mate care la filologie nu se da
- bacul la romana este de anul acesta mai greu la filologie
- dai teza la latina desi ai doar o ora pe saptamana
- nu se prea cauta in ziua de azi acele meserii.

Sper ca te-am ajutat. Pentru un viitor mai bine asigurat iti recomand mate-info sau macar stiinte ale naturii de unde ai sanse la facultatile mentionate + medicina. Succes, ideea e ca alegerea sa te reprezinte!

1 răspuns:
| LoCkUpp a răspuns:

Nu dai bac la mate. Dar faci romana si latina pe paine. In plus trebuie sa mananci limbile straine. big grin