| Casiana a întrebat:

Buna!

Ce inseamna banii pentru mine?

Unii spun "Banii n-aduc fericirea" dar pe de alta parte se intreaba de ce traiesc in saracie. Ei sunt oamenii carora le e frica de bani.

Mai sunt oamenii care zic "Poti cumpara orice cu bani", ei sunt cei care au ajuns la aroganta din cauza bunastarii financiare si intr-adevar isi pierd sufletul.

Pentru voi ce inseamna banii? Credeti ca banii cumpara fericirea?

Răspuns Câştigător
| zeeeeeex a răspuns:

Pentru multi "Fericirea" care le-o aduce banul este de ajuns si pentru ei valoarea banului nu reprezinta o problema, permitandu-si sa primeasca "dragoste" in schimbul banului, dar pentru mine sau multi altii care facem parte din familii cu un statut financiar mediu banul inseamna mult mai mult enorm de mult dar nu atat de mult incat sa te faca sa uit ca esti om care are nevoie de dragoste adevarata in suflet pentru ai putea da putere sa faca bani si pentru a-l face sa fie satisfacut intr-un fel de banul castigat... De aceea cei ce spun "Poti cumpara orice cu banii" si "Banii n-aduc fericirea" sunt persoane odata au avut si cand au pierdut si-au dat seama ca nu banul este cel mai important.

Banul pentru mine conteaza si foarte mult dar nu in asa masura sa ma faca sa uit de moralitate, umanitatea, bun simt si cel mai important sa nu uit de Dragoste... Omul este rege pe pamant, Banul este puterea cu care omul domneste pe acest pamant dar Dragostea este sentimentul care tine totul pe orbita... Pe acest pamant!

16 răspunsuri:
| antonius74 a răspuns:

"Cu bani poti cumpara o casa
Dar nu un camin.

Cu bani poti cumpara un pat
Dar nu somnul linistit.

Cu bani poti cumpara un ceas
Dar nu si timpul ce se scurge.

Cu bani poti cumpara o carte,
Dar niciodata cunoasterea.

Cu bani poti cumpara pozitia sociala,
Dar nu si respectul.

Cu bani poti cumpara medicamente
Dar nu sanatatea.

Cu bani poti cumpara sex
Dar nu si dragostea.

Cu bani poti cumpara o asigurare
Dar nu iti poti cumpara viata. "

asadar, banii nu aduc fericirea, dar sunt totusi un mijloc de a te face fericit (nu in cantitati prea mari)

| juno a răspuns:

Nu neaparat ca o cumpara ci o intretin. Chestia asta cu banii e cu doua taisuri... poti sa ai bani si sa fii aceeasi persoana, sau poti sa ai bani si sa te schimbi. Parerea mea e ca nu neaparat banii te schimba ci anturajul in care ajungi in momentul in care ai bani...cand ajungi printre "ei" trebuie sa fii ca ei. In viata nu am nevoie de averi. Tot ce`mi trebuie e o familie, sanatate, prieteni si bani cat sa`mi asigur un trai decent.

| emima a răspuns:

Poi ai dreptate banii nu aduc fericirea dar o mentine pe loc adica daca ai prea multi bani incepi sai dai pe prostii adica pe droguri, si alte chestii daunatoare vietii dar daca nu ai deloc nici asanu e bine ca traieswti in saracie pentru mine asta inseamn''banii''
multa bafta

| mariaale a răspuns:

Nu in nici un caz bani sunt niste acnote din plasti care nu iti ofera nimic ce inseamna fericire. dar bani sunt buni si ei sa cumperi diferite lucruri sa obiecte

Stefan
| Stefan a răspuns:

Banul nu este ceva bun, dar nici ceva rau, el este pur si simplu ceva neutru. Totul depinde cum îi folosesti. Daca nu suntem precauti, banul poate controla atentia si afectiunea noastra. Cu banii nu ar trebui sa se cumpere fericirea dar banul te ridica, tot el te coboara si poti ajunge sclavul lui, fiind considerat ''ochiul dracului''

| alexdop21 a răspuns:

"Bani nu aduc fericirea, dar o intretin "
Nu sunt plin de bani, nu sunt vreun magnat anonim, dar sincer sa fiu si eu cred ca bani sunt foarte folositori, daca ai bani poti face destul de multe, dar fara bani... nu prea faci nimic!
Uneori nu bani conteaza, alte ori doar bani conteaza!
Pentru mine bani, ca sa revin la subiect, sunt destul de importanti! Poate printre primele scopuri in viata!

| titi_1218 a răspuns:

Frumos raspuns 'antonius74'...si total de acord cu el...

| metonst54 a răspuns:

Banii=fericire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Banii sunt împlinirea financiară.
Dragostea este supremaţia iubirii sufleteşti, împlinirea trupească!
Pa, pa.

| thehope a răspuns:

Banii cumpara doar iluzia fericirii... te simti stapan k ai bani si poti face ce iti doresti...insa daca ai o boala care nu se mai poate trata sau daca nu ai un suflet care sa iti fie aproape si sa te inteleaga ce fel de fericire mai ai atunci? am cunoscut persoane care abia daca se descurcau de pe o zi pe alta cu banii insa armonia din familie ii faceau sa fie fericiti, asa cu bani putini...banii nu vor cumpara niciodata fericirea...gandeste-te doar k azi ai bani, poti avea tot ce iti doresti... dar daca maine nu mai ai nimic cu ce te-ai ales? unde ti-e toata "fericirea"?

| fleser a răspuns:

Banii nu aduc fericirea numarul lorbig grinsa fim seriosi banii aduc fericirea trebuie sa recunoastem numa sa ii faci tu pe ei nu ei pe tine depinde de om si ce ai facut sa ai banihee heesi de caracteru la fiecare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii nu pot cumpara fericirea.La un moment dat te plictisesti de ei, dupa ce ii detii.
Fericirea se afla in noi insine, in fiecare zi pe care o traim.
Dupa parerea mea. controversata intrebare : Credeti ca banii aduc fericirea? pune un semn de intrebare datorita modalitatilor de a folosi banii, sau de aspiratiile fiecaruia in viata.Anonim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord cu ceea ca banii este un rost al vietii.este o placere care la un anumit moment scade.Nu iau in pozitiv faptul ca poti cumpara orice cu banii.omul devine om doar atunci cind pare a fi el isusi dar nu se fugareshte dupa bogatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fericire cumparata cu bani nu va fi niciodata o fericire curata, in ziua de azi multi spun ca banii pot cumpara orice, uite materialismul din ziua de azi, peste tot numai bani bani bani, dar totusi daca stai si te gandesti fara bani esti un om mort iar cu prea multi bani esti un fraier agreat de friaeri cu functie mai inalta in societate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dar aduc un aport foarte mare in fericire!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si nici o datas