| Kasia a întrebat:

Ce inseamna "hipster"? Veti rade dar eu chiar nu stiu.

2 răspunsuri:
| ƜнιтɛƆнσcσℓαтɛ a răspuns:

Potrivit „Urban Dictionary", cel mai autorizat dictionar online al limbajului urban, hipster, care deriva din termenul slang „hip", cu alte cuvinte „informat despre ultima moda", este o subcultura a unor persoane cu vârsta cuprinsa intre 20 si 30 de ani care cred in gândirea independenta, anticonformism, creativitate, arta si muzica indie.

Sa te imbraci „hipster" inseamna sa dezgropi tot ce e mai rau in moda ultimilor 20 de ani si sa fii teribil de „fashion". Se intâmpla deja de câtiva ani, mai ales in SUA, dar 2008 poate fi decretat anul introducerii in circuitul italian a unora dintre hainele considerate pâna in urma cu câtiva ani absolut interzise.

Sursa: http://www.financiarul.ro/......t-posibil/

| ghitza97 a răspuns:

Termenul "hipster" a fost folosit pentru prima data inca de pe la 1940, cand se referea la un membru al comunitatii afro-americane. Hipsterii sunt acele persoane care poarta palarie, ochelari cu lentila din sticla, dar nu de vedere, esarfa vara, pantaloni skinny, geanta mare pe umar, aparat foto Polaroid, geaca de piele si iPhone.(sper ca ai inteles)