| Dyutzza a întrebat:

Ce intelegeti prin cuvantul,, libertate,,? Cele mai frumoase definitii primesc funda!

Răspuns Câştigător
| Jenika_8510 a răspuns:

Libertate înseamnă sfârşitul, încetarea totală a tuturor iluziilor, a tuturor credinţelor, a tuturor dorinţelor adunate în dumneavoastră.
Libertatea înseamnă răspundere, de aceea majoritatea oamenilor se tem de ea.
Libertatea este starea de spirit de unde începe fiinţa infinită a omului
O, libertate, tu eşti strigătul lumii, dar nu eşti încă credinţa sa!
Libertatea este raportarea obsedantă a omului la cadrul legal.
Libertatea înseamnă a fi ceea ce vrei din ceea ce poţi.
Adevărata libertate înseamnă să mişti cu puterea minţii mâinile şi picioarele înlănţuite
Libertatea este sănătatea sufletului
Libertate. Una dintre posibilităţile cele mai valoroase ale imaginaţiei

Libertatea este dreptul de a nu minţi.
Libertatea nu e un drept, e asumarea unui risc.

3 răspunsuri:
| Danyel a răspuns:

Libertate inseamna sa fii liber sa faci ce vrei, sa mergi unde vrei sa fii cum vreiwinking

| Mihaela_3187 a răspuns:

Desigur aceasta este o definiţie teoretica. Pentru ca practic libertatea de care dispui tu ca om poate însemna subjugarea libertatii altuia, ceea ce nu ar fi corect. Democraţia se ocupa cu punerea in prim-plan si respectarea drepturilor omului.

Aceasta însemna libertate. Dar uneori, noi, oamenii nu ştim sa dispunem de aceasta libertate si sa abuzam de drepturile pe care le avem. Libertatea fiecăruia trebuie exercitata in conformitate cu legile statului roman, asta daca dorim sa o avem si pe viitor. Cel mai bun exemplu de abuz de libertate consta in expoziţia culturala moderna care a avut loc de la 21 decembrie 1989, anul in care dictarea comunista a fost înlăturata si înlocuita cu democraţia.

Mai bine zis o încercare de adaptare a democraţiei deoarece aceasta trecere s-a făcut mult prea brusc. După atatia ani de subjugare naţionala oamenii s-au văzut in posesia unei forme de guvernământ care, credeau ei ca le va aduce numai drepturi. Procesul de trecere de la comunism la democraţie trebuia făcut mult mai lent deoarece cele doua forme de guvernământ au la baza principii total diferite.
Nu cred ca poate cineva da o definiţie clara asupra faptului de a fi liber. Este un drept natural cu care ne nastem de aproape 13 ani in coace si de acre dispunem. Punerea lui in practica, insa, necesita cunoaşterea legilor si a constiintei de care dispunem oricum si de care n-ar fi rău sa ţinem cont câteodată.

| CrazyTeenager a răspuns:

Pentru mine libertatea reprezinta un moment, si anume atunci cand fac ceea ce imi place si nimic nu ma poate opri.