| yyyyy a întrebat:

Ce mai faceti? Eu ma plictisesc... Credeti ca exista Dumnezeu? Cateodata ma gandesc la tot felul de intrebari de genul acesta. Noi, oamenii, ce suntem? Ce rol avem? happy Credeti ca omul prezinta trup si sufllet?

Răspuns Câştigător
| TheKitty a răspuns:

Normal ca exista Dumnezeu pentru ca de-a lungul timpului s-au intamplat multe minuni care au confirmat asta intereseaza-te si cauda pilde povestite de Iisus apostolilor sai pe pamant. Noi am fost creati cu un scop pe care nu il stim, dar aici pe Pamant avem de indeplinit ceva: sa fim cinstiti, darnici, credinciosi(pentru cei ce cred in D-zeu) etc.

1 răspuns:
| UdnasTrebor a răspuns:

Uneori si eu imi pun intrebari de genul asta, dar mereu am fost sigur ca ceva divin ma domina.Dar cred ca invierea lui Hristos si faptul ca el a fost pe pamant ca fiu al lui Dumnezeu, nu este un mit; este realitatea transmisa din generatii in generatii, adica de la cei care l-au vazut pe Iisus pana la preotii si batranii nostri.In ceea ce ne priveste pe noi cred ca suntem trup si suflet.Tu crezi ca suntem numai trup? O sa-ti dau urmatorul exemplu: un om pierde o cantitate mare de sange care-i provoaca moartea, precum o masina care-si pierde combustibilul. Daca motorul masinii primeste combustibil, aceasta functioneaza, dar daca corpul omului primeste cantitatea necesara de sange, inima tot nu functioneaza pentru ca sufletul care a parasit trupul nu se mai intoarce.Eu cred ca sufletul regleaza bataile inimii(doctorii o numesc tensiune). Probabil ai observat ca atunci cand te sperii de ceva inima bate mai tare si mai repede pentru ca sufletul tau se agita, si sunt multe exemple de genul asta.
Eu am vorbit ca un crestin ortodox, nu stiu ce religie ai tu, dar sper ca m-ai inteles.Si daca zici ca te-ai plictisit citeste Biblia, acolo vei afla multe raspunsuri.Bafta si multa credinta.