| anonim_4396 a întrebat:

Buna

Cer AJUTORUL adulților!

Sunt baiat, am 17 ani, clasa a11a și vreau ca la 19 ani sa plec de acasă.

In prezent stau undeva la țara

M-am saturat..am stat acasa cu părinții aproape 20 de ani.

Vreau sa fiu independent orice obstacol mi ar sta in față.

Vreau sa termin 12 clase dar nu vreau să mă duc la facultate.

Vreau ca până termin liceul să învăț o limbă străină și să fac ceva mai bun de cât o facultate.

După liceu vreau să mă mut undeva la oraș...

M-am saturat de viață de la țara..strâns după animale, noroi, nu mai vreau chestiile astea.

•Vreau să-mi dați niste sfaturi.

Nu-mi săriți in cap. in legătură cu facultatea.

Cel mai probabil munciti pe un salariu sub 6000 de lei(ceea ce nu este o rușine)

{Nu o să-mi abandonez părinții chiar daca așa a sunat ce am scris eu aici}

*Îmi dau seama că este foarte greu să obțin ceea ce vreau dar trebuie sa o fac.

Mulțumesc, aștept răspuns.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu vad ce ajutor iti trebuie, deja ai un plan cat se poate de ok de a zbura din casa parintilor atunci cand vine vremea, lucru cat se poate de normal pentru un tanar adult care are toata viata inainte si doreste sa isi schimbe peisajul, sa munceasca, sa caute oportunitati si asa mai departe.Te poti interesa inca de pe acum de chirii etc. ca sa-ti faci o impresie, fiindca in mod clar salariul de la locul de munca va trebui sa plateasca necesitatile plus un trai decent, adica sa mananci macar de 2 ori pe zi, sa ai bani de medicamente sau urgente, eventual sa iesi si tu de cateva ori pe luna.Iar in functie de orasul ales, nu e garantat ca toate acestea vor functiona impreuna, mai ales daca ai doar liceul, posturile cu salarii bune cerand mai mult decat studiile de baza.Chiar si asa, mult succes, nu e imposibil!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sfaturi legate de ce?
Ce stii sa faci?
La ce te pricepi ca sa faci ceva mai bun decat o facultate?

| Simpatic a răspuns:

Este foarte bine ca vrei sa fii independent! dar crezi tu ca in Romania poti avea un serviciu bine platit fara studii superioare?
Poti sa lucrezi evident si fara sa ai o facultate, dar cred ca iti dai seama deja ca este foarte greu sa ajungi sa ai un salariu bun, incat sa iti permiti sa stai cu chirie intr-un alt oras, sa iti platesti intretinerea, sa iti cumperi lucruri de care ai nevoie etc
Nu ai pus totusi o intrebare, ai TPU pe acest sistem functioneaza!
Succes

| darrio2007 a răspuns:

De acord cu tine, vrei sa pleci, esti major. Dar cum te intretii singur avand in vedere ca nu ai nici un venit?
Nu tot parintii te pot ajuta pana te pui pe picioare?

| darrio2007 a răspuns:

Sper sa intelegi ceva din raspunsul meu.
Am baiat de varsta dubla decat a ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Muncește cinstit strângeți bani și mută te dacă asta îți dorești cu Adevărat și vrei sa fi pe picioarele tale sa nu depinzi de nimeni in afară de Dumnezeu și muncă cinstităn

| Cosmin3412 a răspuns:

N-ai idee câți oameni de la oraș s-ar muta la țară daca ar avea posibilitate. Mâncare bună,mai puțin stres,e de muncă nimic de zis,dar muncești pentru tine,pentru familie,nu te aleargă șeful,nu ti striga colegii 'hai mai repede',etc. E vârsta la care vrei sa faci o schimbare, e normal,sunt de acord cu tine. Dar soluția nu e la oraș în România. Soluția este peste hotare. Dacă vrei sa muncești doar pentru chirie si platit abonamente,nu ai decât. Bani de haine,iesiri in oras, alte chestii nu sunt. O sa ai un avantaj ca primesti probabil mâncare de acasă. Dar tot e greu sa te descurci in Romania.
Gândește-te că dai de o fată, faceti familie,apare copilul,cum poti sa întretii toata familia la oraș, în chirie cu un singur salariu. Dacă mai ai si obiceiuri proaste, sa bei sa fumezi, atunci chiar ca nu ti ajung banii din salariu.
E de admirat faptul că vrei sa fii independent, toți ne dorim asta. Dar greutățile de abia atunci vin,, nu te gândi că scapi de adunat dupa animale, gândește-te ca la oraș, trebuie sa muncești cu animale*(oameni), tot pentru animale. Deci nu scapi.

| MarianWLF a răspuns:

La 20 am plecat si eu de acasa, nu e vorba ca iti abandonezi parintii, e vorba ca ai nevoie de spatiul tau si intimitatea ta care de la o varsta nu mai e suficient doar faptul ca ai camera ta, vrei libertatea sa faci ce vrei, cand vrei, la orice ora, atat timp cat esti dispus sa muncesti te descurci singur intr-o chirie pentru inceput.