| Lumy_6708 a întrebat:

cine imi explica si mi mie cum se face prima bratara din aceasta imagine... funda! http://own89attitude.files.wordpress.com/......le-noi.jp g

4 răspunsuri:
| KeoAndrewDo a răspuns:

Impleturi big grin de acestea faceau colegile mele de le ieseau pe nas laughing promit ca iti zic exact cand aflu big grinwinking

| rlk1234 a răspuns:

E simplu fi atneta:deci iei 6 fire de ate si le prinzi pe toate intr-un nod, dar sa fie alte culori de ex 2 rosi, 2 albe, 2 mov si 2 verzi. Dupa ce leai prins de nodul facut pune un ac de siguranta si dup agatal de pantaloni tai sau de perna sa altceva nu stiu. apoi iei primul fir si il dai peste al doilea de doua ori, faci nod, dupa aceea tot cu primul fir dai peste urmatorul, si asa mai departe pana ce primul fir ajunge ultimul, dupa aceea il iei pe cel care acum e primul si faci ceai fcaut si cu celalat, pana se face bratara, iar dup ce o faci buna de mana ta ii faci un nod, sil prinzi de celalat. este usor, crd ca o sa inveti repede. sper ca ti-am fost de ajutor. fundita? plzzz

| MissKatherine a răspuns:

Pai si eu fac asa ceva.nu stiu cum sa-ti explic. Iti trebuie ata... din aia la ghem rotund, subtire, din care se fac "plapumele". Apoi depinde din cate ate vrei sa o faci. Eu de obicei o fac din 12. Daca vrei sa fie subtire, sa nu te chinui, fa`o din 6.
Rupi de ex. 12 bucati de ata, o masori din brat in brat, in general sa fie cat mai mare ca trebuie data in doua. Dupa legi aceste 12 ate de o alta ata...Nu stiu cum sa explic.Ma rog. Nodurile sunt simple de facut...Cu cat strangi mai tare nodu, cu atat e mai subtire bratara.
Nu cred ca ai priceput... dar macar esentialul.
Succes :*.

| love_1617 a răspuns:

Astea-s bratarile prieteniei si nu stiu de care parte zici dar uite aici:http://www.spuse.ro/bratarile-prieteniei-demo/
iar aici ai mai multe modele uita-te mai jos de modele:http://bratarileprieteniei.blogspot.com/
sper ca te-am ajutat:D:-*