| Anonima_7412 a întrebat:

Buna ...Cine stie niste superstitii amuzante? Funda pentru cele mai multe si mai misto

Răspuns Câştigător
| Piiink a răspuns:

- Înainte de a adormi într-o camerã în care înnoptezi pentru prima datã, numãrã colturile camerei si îl vei vedea în vis pe viitorul tãu sot sau iubit;

- Dacã scapi o cratitã si ea se opreste pe podea cu gura în jos, înseamnã cã-ti vei vedea curând iubitul;

- Nu faceti cadou partenerului un cutit, cãci e semn cã iubirea voastrã se va sfârsi curând;

- Dacã îti pui pe degetul inelar al mâinii stângi verigheta unei femei mãritate, dacã o învârti de 3 ori si îti pui o dorintã, acea dorintã a ta va deveni curând realitate;

- Dacã cureaua sau brãtara te jeneazã, iubitul tãu se gândeste la tine;

- Dacã o broascã râioasã îti taie drumul, e semn cã îti vei întâlni alesul în aceeasi zi;

- Dacã te viseazã cineva cã esti tras la fatã, palid, înseamnã cã urmeazã curând sã te cãsãtoresti;

Sunt interzise întâlnirile pe scãri

- Nu e bine sã îti dai întâlnire cu iubitul sau iubita pe scãri, iar dacã vã aflati întâmplãtor pe niste scãri, nu vã luati în brate sau nu vã sãrutati. Se anuntã altfel multe certuri între voi;

- Dacã o fatã se împiedicã de prag, iubitul ei se gândeste la ea;

- Dacã scrii un biletel de iubire cu altã culoare decât cea albastrã, se spune cã urmeazã o despãrtire.

- Tot la despãrtire vei ajunge dacã calci sosetele partenerului;

- Dacã scapi o foarfecã pe jos trebuie sã fii mai vigilent, cãci se spune cã partenerul te însealã;

- Dacã gãsesti un trifoi cu patru foi, sã-l pãstrezi asupra ta si prima persoanã de sex opus cu care te întâlnesti va fi ursitul tãu;

- Dacã vrei sã-ti visezi ursitul poti încerca una din variantele: sã dormi cu o oglindã sub pernã, sã porti pijamaua pe dos, piaptãnã-ti pãrul de 3 ori în oglindã sau numãrã 9 stele în fiecare searã timp de 9 seri;

- Dacã vrei sã stii initiala celui care îti va fi pereche în viatã, decojeste un mãr cu grijã pentru a nu-i rupe coaja. Aruncã coaja cu mâna dreaptã peste umãrul stâng. Uitã-te la coaja cãzutã pe jos si cu ce literã seamãnã mai mult, cu acea literã începe numele ursitului tãu;

- Tot initiala sufletului pereche o poti afla dacã rãsucesti codita unui mãr, iar la fiecare rãsucire rostesti literele alfabetului în ordine. La litera care se rupe codita, aceea e litera cu care începe cel ce îti va rãpi inima;

- Se spune cã dacã te mãturã cineva din gresealã peste picioare, atunci asta însemnã cã nu te vei cãsãtori cu partenerul.

Dacã îti versi bãutura în timp ce încerci sã o bei este semn cã esti în

gândurile iubitului tãu

- Dacã vrei sã afli dacã te vei cãsãtori cu partenerul tãu iatã o metodã de a afla: leagã un inel cu o atã cât mai subtire. Pozitioneazã inelul tinând de capãtul firului de atã sau de pãr deasupra unei poze a partenerului si încearcã sã îl tii nemiscat. Urmãreste ultimele miscãri ale inelului. Dacã acesta se roteste înseamnã ca vã veti cãsãtori curând si veti fi fericiti, dacã inelul se miscã în lateral sau înainte si înapoi în miscãri liniare atunci sansele sã te mãriti sunt mai mici. Dacã inelul se opreste imediat ce l-ai pus peste pozã înseamnã cã nu te vei mãrita cu acel bãiat.

- Se spune cã dacã o fatã coase si ata i se încurcã înseamnã cã iubitul se gândeste la ea;

- Dacã o fatã varsã apã, cafea sau orice altã bãuturã în timp ce bea, înseamnã cã este în gândurile iubitului ei;

- Se spune cã dacã rupi, pe rând, petalele unei margarete spunând „mã iubeste - nu mã iubeste", afli dacã esti iubit sau nu;

- Un semn cã esti iubit este dacã un bãt de chibrit odatã aprins, pus în scrumierã, arde în totalitate.

- Dacã dintre douã persoane care spun cã te iubesc, vrei sã afli care te iubeste mai mult, dã numele lor degetelor mari de la cele douã mâini, apoi leagã-ti degetele cu o atã, un deget la un capãt al ei si celãlalt deget la celãlalt capãt. Depãrteazã brusc mâinile. Ata se va rupe, iar degetul care are cea mai lungã bucatã din ata initialã, îti va spune cine te iubeste cu adevãrat;

- Dacã presari petale de trandafir prin casã, calmezi spiritele, înlãturi stresul si readuci armonia în relatie. funda? puppy dog eyes

1 răspuns:
| αℓℓу a răspuns:

-cica daca ai pantofi deschisi in fata sau sandale atiunci cand esti mireasa,iti iese norocul printre degete laughing
-daca versi piper e cearta.
cica atunci cand esti gravida sa nu treci peste cabluri, pentru ca se va naste copilul cu cordonul in jurul gatului.
--daca vine cineva la tine si in are ceva mancare in gura-mesteca, vei avea cearta in casa...
- iti tai unghiile martea e "a banuiala",
-plansul la nunta aduce noroc.
- Schimbarea papucilor în noaptea nunţii semnică o viitoare schimbare de partener.
- Cioburile din timpul nunţii, semnifică o casnicie fericită.
- Este semn rau daca miresele se intalnesc in Biserica.
-Semn de maritis pentru fata al carei nume este scris pe pantoful miresei.
-Nu iti programa nunta in luna mai
Se spune ca nu este bine sa alegi ca data a casatoriei o zi din luna mai. De ce? Pentru ca o vorba din batrani zice ca viata voastra in doi se va spulbera asemeni florilor copacilor.
-Cine canta in casa? Cocosul sau gaina?
Una dintre cele mai amuzante superstitii intalnite la nunti este aceea de a-ti calca barbatul pe picior la intrarea in biserica sau in timpul horei din jurul Mesei Imparatesti. Daca il vei calca prima, atunci tu vei fi cea care va impune regulile in casa. Atentie, insa, pentru ca si el te poate calca pe tine si astfel poate deveni cocos cu acte in regula. Ceea ce conteaza, la final, este cine a calcat primul.
-
Nasa nu trebuie sa fie insarcinata
-Se spune ca daca nasa de cununie este insarcinata, vei avea parte de o casnicie grea, cu probleme.
-- Copilul născut în ziua de Crăciun va fi norocos toată viaţa

- Dacă ninge în ziua de Crăciun înseamnă că va fi vreme frumoasă de Paşte.

- În Grecia oamenii dau foc în ziua de Crăciun pantofilor vechi pentru a izgoni răul din anul ce urmează.

- Mănâncă un măr în ziua de Crăciun ca să fii sănătos tot anul viitor

- Cei care mor în ziua de Crăciun se duc în Rai.

- Aduce ghinion să cânţi colinde de Crăciun în oricare altă perioadă a anului.
- Plantele verzi sunt simbolul reînoirii şi trăiniciei vieţii şi din acest motiv sunt folosite pentru decorarea casei de sărbători. Plantele verzi mai simbolizează şi întoarcerea primăverii la sfârşitul anotimpului rece. În zilele noastre, bradul împodobit este simbolul acestor credinţe.

- În Ajunul Crăciunului, gospodarii îşi strâng din sat tot ce au dat împrumut, ca să-i găsească Sărbătorile cu toate în gospodărie.

- Femeile pun în apa în care se spală o nucă, pentru a fi sănătoase ca nuca, şi un ban, ca să fie bogate.

- Gospodarii pun mâna pe toate uneltele din curte, ca să le folosească sănătoşi şi cu spor în noul an.

- Tot de Crăciun, se pune o potcoavă în găleata cu apă şi apoi apa este dată la vite, ca să fie tari ca fierul.

- Cât ţin zilele de Crăciun, furca de tors este ascunsă, fiindcă se crede că cel care o va vedea ar putea fi muşcat de un şarpe lung şi gros ca furca.

- În această zi pâinea se aşază sub masă pentru noroc, iar sub faţa de masă se pune pleava de grâu, pentru belşug.

- Împotriva deochiului şi farmecelor, în cele patru colţuri ale mesei se pun usturoi şi seminţe de mac.

- Coşurile caselor se scutură, iar funinginea se pune la rădăcina viţei-de-vie şi a pomilor, pentru rod bogat.

- Tradiţia spune că de Crăciun se deschide cerul şi este văzut, de către cei buni, Dumnezeu stând cu sfinţii şi îngerii la masă.

- În această zi, se spune că boii vorbesc între ei, dar celor care îi asculta li se tulbură minţile.

- Fetele, după ce se spală, îşi pun un pieptene şi usturoi sub pernă, ca să îşi viseze ursitul.

- Pentru a-l visa pe cel ursit, fetele pun tot felul de mâncăruri sub geam. Există credinţa că ursitul va veni să guste din ele şi astfel îl vor vedea.

- În unele legende, se spune că unul dintre animalele alese de Maica Domnului este broasca. Aceasta a fost cea care a vestit Sfânta Naştere. Drept urmare, trupul broaştei nu putrezeşte, ci se usucă, nefiind mâncat de viermi. Se consideră că cine omoară o broască face un mare păcat.

- Nu este bine să porţi pantofi noi în seara de Crăciun.

- Dacă faci baie în ziua de Crăciun vei fi curat tot anul, dar nu este bine să te speli în prima zi a anului nou.

- Lumânările aprinse în seara de Crăciun trebuie lăsate să ardă până se sting singure.

- Niciun Crăciun fără crenguţe de vâsc. Altfel vei avea ghinion tot anul următor.

- Un cer senin de Crăciun anunţă un an roditor.

- Dacă răstorni cutia cu chibrituri, dacă verşi vin pe masă, dacă îţi ţiuie urechea, dacă dai de pomană sau dacă atingi cocoaşa unui cocoşat vei avea noroc tot anul.

- Lumânările aprinse în seara de Ajun nu trebuie stinse, acestea trebuie lăsate să ardă până la final, vei avea noroc toată luna ianuarie.

- Dacă nu dăruieşti nimic în Ajunul Crăciunului te va părăsi prosperitatea.

- Cine se sărută sub vâsc în noaptea de Ajun va avea noroc în dragoste, cine evită însă sărutul de sub vâsc va avea ghinion

- În Ajunul Crăciunului nu trebuie să laşi pe nimeni să-ţi închidă uşa deoarece s-ar putea să aibă mână rea şi-ţi va alunga norocul din casă

- Copiii care se nasc în noaptea de Crăciun sunt cei mai norocoşi.

- Luminile de Crăciun din brad nu se aprind înainte de apariţia primei stele.

- Trebuie să mături pragul în Ajunul Crăciunului, ca să ai noroc în anul următor.

- Se spune în noaptea de Crăciun că animalele pot vorbi, dar vei avea ghinion toată viaţa dacă asculţi ceea ce spun.

- În noaptea de Ajun se pune că cerurile se deschid, cine moare în această noapte ajunge direct în Rai.

- La masa de Crăciun trebuie să participe un număr par de invitaţi, un număr impar aduce ghinion.

- Cât de multe bucăţele de plăcintă strângi în seara de Ajun, atâtea luni de noroc vei avea în anul care vine.