| Andra4862 a întrebat:

Bună! Cred ca am mai venit cu problema asta pe forum de mai multe ori dar...mai am nevoie de sfaturi. Este vorba despre o fosta bff, am fost bff cu ea în clasa a cincea, când pentru mine nu contau asa de mult notele și nu îmi pasa dacă ma plac profesorii sau nu. Ca sa înțelegeți ea a venit din alta tara și în clasa a cincea mulți profesori au simpatizat-o ca încearcă sa învețe chiar dacă nu știe limba. Și eu, învățăm, aveam în mare parte 10, mai erau și câțiva de 9 dar maxim 2-3 în tot catalogul. Ea era invidioasa pe mine și astfel a început sa ma copieze în absolut tot. Îmi cumpărăm o haina, a doua zi o lua și ea, am strâns 3 ani bani de o tableta și era mandra ca am reușit sa mi-o cumpăr, când a doua zi după ce a aflat aud ca ei i-au luat-o părinții. Asta anul trecut. Anul acesta, în clasa a șasea am zis ca o ignor și ca încerc sa îmi iau reputația înapoi (am uitat sa zic, dar din școală, am fost recunoscuta de mai multe ori ca fiind cea mai buna eleva). Am avut fizica, noua materie și m-a luat profesoara drept un elev bun și am reușit și la alte materii. De ignorat ziceam... am încercat pe cât am putut, dar în pauza venea împreună cu alte 2 fete (ca să zic din grupul de prieteni, dar sincer nu simt ca am prieteni reali) și tot ma întreba ce fac și eu ii ziceam ca nimic și sa ma lase în pace (de obicei în pauza citesc o carte, repet lecția pentru următoarea ora sau pur și simplu ma gandesc). Dacă citeam ceva ma întreabă ce citesc, ii zic ca o carte și ea trage de coperta ca să vadă ce carte ca după sa o cumpere și ea. Dacă repetam o lecție îmi lua caietul din mana ca să își completeze lecția ca nu a terminat de scris ora trecuta. Și dacă nu ii răspund și pur și simplu fixez un punct la care ma uit așteptând sa plece ma întreabă la ce ma gândesc și dacă ii zic ca nu e treaba ei zice ca este treaba ei. (Nu știu dacă ați înțeles). Doamne ajuta ca a venit vacanta de vara și ca pentru doua luni și ceva nu o mai vad, sunt cea mai bucuroasa. Ca sa fiu sigura ca nu îmi scrie am blocat-o și pe ea și pe celelalte 2 fete. Apropo, am uitat ceva (scuze ca scriu asa de mult dar sunt disperata, apreciez ca a-ți ajuns pana aici) am vrut sa ma mut de la școală din cauza ei și am vb cu mama și a zis ca e ok și ca încearcă și ea a vb cu fosta învățătoare a mea ca vrea sa ma mute și învățătoarea i-a zis mamei fetei ca ma mut (fata aia face pregătire ca vrea sa ma întreacă și sincer ma tem ca o sa fiu exmatriculata în vreo și ca o sa ma enervez și o sa ii dau un pumn în fata) asa, și mama fetei i-a zis și copila aia a zis ca arunci vrea și ea în acea școală în aceeași clasa cu mine și mama ei a intreat-o pe mama ce trebuie pentru inscriere și atunci mi-am dat seama ca nici nu ma pot muta de la școală și nici nu am ce discuta, ca e un om/copil nebun. Am scris asa de mult ca să va povestesc pe scurt ce s-a întâmplat și intrebarea/rugămintea ar fi sa îmi dați sfaturi despre cum pot sa o fac sa nu se mai tina nici ea nici alea 2 fete după mine. Nu am nevoie de prieteni. Vreau sa fiu singura și sa ma concentrez pe învățat și cariera nu am nevoie de distrageri enervante din ar fi prietenii. Va mulțumesc din suflet ca ati citit mesajul și va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Fetița aia nu are minte, spune-i sa nu te mai copieze că copia n-are valoare. Fă tot posibilul să stai departe de ea, e abuz ce face, vrea să îți pună bețe în roate să nu te mai concentrezi la învățat, tu îți vezi de treaba ta și te concentrezi pe școală, asta contează cu adevărat, nu prieteniile. Ea cu atitudinea ei, nu va ajunge departe, este doar o copie și probabil asta va fi toată viața ei.

1 răspuns:
| MistarGoGu a răspuns:

Mama! moare Sadoveanu de ciuda cat ai putut scrie! Scenariu de telenovela mexicana!
Acu ' la subiect! Aia este o bully cu IQ-ul cat numărul de la pantofi! Personalitate = 0.00! Ce naibii de treaba este asta sa copiezi stilul altuia? *( vestimentar, comportament )?
Mergi cu mama ta la Politie și depui plângere pentru hartuire! Vorbesc serios! Ca asta este! Sa le cheme la niște "extemporale " la secția de Politie!